Ağ Köprüsü Nedir?

Ağ Köprüsü Nedir?

Ağ bağlantısı günlük yaşam ve çalışma amaçlı kullanılan cihazlar için büyük önem taşır. En temel anlamı ile ağ köprüsü iki ya da daha fazla ağ bağlantısının iletişim kurabilmelerini sağlar. Donanımsal bir yazılım olan ağ köprüsü sayesinde iki ağı birbirine bağlamak mümkün hale gelir. Genel olarak ağ köprüsü birçok alanda kullanıma uygundur. Özellikle küçük ofislerde ve evlerde ağ köprüsünden destek alabilirsiniz. Bu köprü sayesinde birçok dosya, resim ve veri paylaşımını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ağ bağlantısı üzerinden köprüleme yapma işlemi için bir ya da daha fazla ağ bağlantısına ihtiyaç duyulur. Buna göre ağ köprüsü yazılımsal veya donanımsal olarak ağların birbirine bağlanıp iletişim kurması anlamına gelir. Ağ köprüsü temelde bir kablolu ağ bağlantısını, kablosuz ağ bağlantısı ile köprüleyerek iletişim kurmalarını sağlar. Aynı zamanda iki bağımsız LAN ve Wi-Fi ağında bulunan kullanıcılar da birbiri ile iletişime geçmiş olur.

Genel olarak ayrı ağlarda bulunan bilgisayarların iletişime geçmesi için ağ köprüsüne ihtiyaç duyulur. İki ağı birbirine bağlama işlemi ise ağ köprüleme olarak adlandırılır. Ağ köprülemesi için bir yerel ağ ve Wi-Fi ağına ihtiyaç duyulur.

Günlük hayatta bilgisayarlar arası bağlanmayı kolaylaştırmak için ağ köprüsü etkili bir alternatiftir. Kolay ve hızlı bir şekilde bilgisayarlar arası bağlanmaya ihtiyaç duyuyorsanız ağ köprüsünü kullanabilirsiniz.

Ağ Köprüleme Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemi ile ağ köprüleme işlemi yapabilmek için bazı detayları yerine getirmeniz gerekir. Kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak uygulayacağınız ağ köprüsü kurma işlemleri değişiklik gösterebilir. Bir bilgisayar üzerinden yaptığınız ağ köprüleme işleminden sonra kullanıcılar bilgisayarınız üzerinden internete bağlanabilirler.

Bir bilgisayarda ağ köprülemeyi aktif hale getirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle Denetim Masası- Ağ ve İnternet- Ağ Bağlantıları yolunu izleyin.

Bu adımları takip ettikten sonra karşınıza açılan pencerede köprülemek istediğiniz ağ bağlantılarını seçebilirsiniz. İlgili ağ bağlantılarını seçerek sağ tıklayın ve açılan menüden “Bağlantıları Köprüle” kısmına tıklayın.

Bu aşamadan sonra köprüleme işlemi için biraz beklemeniz gerekebilir. Daha sonra ağ köprüsü kurulmuş olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan