Bilgisayarda Darboğaz Nedir?

Bilgisayarda Darboğaz Nedir?

Masaüstü bilgisayarlar daha güçlü ve donanımlı yapısı ile tüm dikkatleri üzerine çeker. Her ne kadar güçlü bir sisteme sahip olsa da masaüstü bilgisayarların zorlandığı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarla karşınıza çıkan donanımsal sorunlar darboğaz olarak adlandırılır. En temel anlamı ile darboğaz, iki bileşenin maksimum kapasitesinden dolayı oluşan farklılığa verilen isimdir. İki potansiyel arasındaki bileşeni sınırlayan sistem darboğaz olarak ifade edilir.

Darboğaz sorunu, donanımsal açının yanı sıra bilgisayarın performansını da olumsuz etkiler. Birçok kullanıcı, özellikle bilgisayar oyunu için alınan ekran kartı gibi sistemleri kullanırken darboğaz sorunu ile karşılaşır. Masaüstü bilgisayar modellerinde sistem yükseltirken ya da yeni bir sistem toplarken aynı sorunları yaşayabilirsiniz. Bu noktada darboğaz sorunun önlemek için en iyi ekran kartı ve işlemciyi tercih etmek doğru bir yöntem olmayabilir. Bunun yerine, masaüstünü darboğaza sokmayan ve parçalar arası uyumu yakalamaya çalışan sistemler tercih edilmelidir.

Bilgisayarı Darboğaza Sokan Durumlar Nelerdir?

Bilgisayarınız birçok nedenden ve donanımdan dolayı darboğaz sorunu ile karşılaşıyor olabilir. Yüksek performans sağlayan bir sisteme sahip olmak için gereken tüm parçaları toplamış olmanıza rağmen, bilgisayarda yer alan donanımlar nedeniyle darboğaz sorunu yaşayabilirsiniz. Genel olarak bir bilgisayarı darboğaza sokan birden farklı neden ve donanım vardır.

Çalışmada Dengesizlik

GPU, en yüksek performans ile çalışmadığında bazı sorunlar ortaya çıkar. Bunların başında, saniyede daha az çerçeve işleme sorunu ortaya çıkar. Burada GPU’nun performans düzeyi, işlemci tarafından kısıtlamaya uğrar. Bu kısıtlama beraberinde çalışmada sorun yaratan bir darboğaz meydana getirir.

CPU Seçimi

Yeni bir oyun bilgisayarı toplarken dikkat etmeniz gereken detayların başında CPU seçimi gelir. Bilgisayarın kullanım amacını ve oyunla ilgili tüm detayları gözden geçirerek, sisteme en uygun CPU’yu seçmeniz gerekir. Dengeli bir sistem elde etmek için CPU değerlerine dikkat etmeniz, darboğaz sorununu ortadan kaldırmanızı sağlar.

İşlemci ve Ekran Kartı Dengesi

Oyun için tasarladığınız bilgisayarda ekran kartı büyük önem taşır. Ancak burada işlemci ile ekran kartı uyuşmazlığı ortaya çıkarsa, darboğaz oluşumuna neden olabilirsiniz. Özellikle, seçtiğiniz ekran kartının işlemciden oldukça güçlü olması darboğazı artırabilir.

https://vardata.com.tr

Yorum Yap
0 Yorum yapan