Disk Klonlama Nasıl Yapılır?

Disk Klonlama Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlar yapısı gereği hızlı ve efektif bir kullanım sunan cihazlardır. Kullanım amacına ve alanına bağlı olarak herkes bilgisayar ile yüksek performans deneyimine ulaşmayı ister. Genel olarak bilgisayarların performansını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen pek çok neden vardır. Özellikle depolama birimi ile bilgisayar hızı birbirini etkileyebilir. Kullanım amacınıza göre yetersiz kalan depolama birimi için ek yöntemlere başvurmanız gerekebilir. Bu durumda cihazınızdaki verileri başka bir alana taşımak için farklı donanımlardan yardım alabilirsiniz. Disk klonlama işlemi depolama sistemlerini rahatlatan etkili yöntemlerin başında yer alır.

Genel olarak bir bilgisayarların diskinde bulunan veriler başka cihazlara kolay bir şekilde aktarılabilir. Bunun yanı sıra farklı nedenlerden dolayı verilerinizi tümüyle başka bir cihaza taşımanız gerekebilir. Bu durumda en etkili ve hızlı yöntem disk klonlama olacaktır. Zaman ve veri tasarrufu sunan disk klonlama işlemi ile pek çok avantajı bir arada deneyimleyebilirsiniz.

Disk klonlama işleminin kusursuz bir şekilde tamamlanması için tüm malzemelerin hazır ve etkin olması önemlidir. Özellikle kaynak disk ve aktarım yapılacak olan disk ihtiyaç duyulanların başında yer alır. Klonlama işleminde yeni aldığınız boş olan diski kullanmanız önemli bir adımdır. Bu noktada kaynak disk ile yeni diski karıştırmamanız verilerin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Disk Klonlama Adımları

Windows üzerinden disk klonlama işlemini kolay ve etkin bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bunun için disk klonlamasında ihtiyaç duyacağınız ekipmanları hazırlayarak işleme başlayabilirsiniz. Genel olarak disk klonlama için acronis programından yardım alınır. Sağlıklı bir şekilde işlemi tamamlamak açısından disk klonlamayla ilgili adımları doğru uygulamanız gerekir.

Disk klonlama işlemine başlamak için kaynak ve aktarım yapılan diskleri yakınınızda tutarak ilk adımı atabilirsiniz. Bu aşamadan sonra her iki diski de bilgisayara bağlayarak işleme başlayın. Disklerin boyutu burada önemli olduğu için yeterli alanın bulunduğundan emin olmanızda fayda var. Disk klonlama esnasında kaynak ile aktarım yapılacak disk boyutları arasında farklılıklar oluşabilir. Burada önemli olan aktarım yapılacak diskte yeterli alanın bulunmasıdır. Tüm adımları tamamladıktan sonra disk sıfırlamayı başlatarak işleme devam edebilirsiniz.

Disk klonlama aşamalarından sonra mevcut bilgisayarı yeniden başlatarak işleme devam etmeniz daha doğru olacaktır. Bu kısmı da tamamladıktan sonra acronis ile boot ederek disk klonlamayı sürdürebilirsiniz. Acronis programını kullanırken başlangıçta ekranın üstünde yer alan başlatma seçeneğine tıklayabilirsiniz. Kaynak diski işaretledikten sonra disk klonlama işlemini kusursuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan