Disk Klonlama Nedir?

Disk Klonlama Nedir?

Bilgisayarlar genel anlamda hızlı ve kesin çözümler sunan donanımlara sahiptir. Her kullanıcı farklı amaçlar için bilgisayarının yüksek performans ile çalışmasını ister. Bazı durumlarda bilgisayarların depolama sistemi ile performansı arasında yetersizlik problemleri oluşabilir. Özellikle kullanım amacına bağlı olarak depolama birimi yetersiz kalabilir ya da ek ürünlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aynı zamanda cihazdaki verilerinizi başka bir yere aktarmak için de farklı ürünlerden destek almanız gerekebilir.

Temelde bilgisayarların diskinde yer alan veriler başka cihazlara kolay bir şekilde aktarılmaya uygundur. Bunun yanı sıra verilerinizi tümüyle başka bir cihaza taşımanızı gerektiren durumlar da olabilir. Verilerin bir başka bilgisayara tümüyle aktarılmasına disk klonlama adı verilir. Zaman ve veri tasarrufu açısından disk klonlama oldukça avantajlı bir işlem olarak ifade edilebilir.

Disk klonlama işlemlerinde belli malzemelere ihtiyaç duyulur. Bunun için öncelikle kaynak disk ve aktarım yapılacak disk gereklidir. Klonlama işlemi için yeni aldığınız diski kullanabilirsiniz. Disk klonlama esnasında diskleri karıştırmamanız son derece önemlidir. Kaynak disk üzerindeki verilerin güvenliği açısından bu aşamaya ayrıca dikkat etmenizde fayda var.

Windows ile Disk Klonlama

Windows üzerinden disk klonlama işlemi yapmak için programlardan destek alabilirsiniz. Buna göre disk klonlama için yaygın olarak kullanılan programa örnek olarak acronis gösterilebilir. Sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde disk klonlama işlemi yapmak için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Öncelikle disk klonlamada kaynak ve aktarım yapılan disklere sahip olmanız gerekir. Daha sonra her iki diski de bilgisayara bağlayın. Bu aşamada en çok karşılaşılan sorun disklerin boyutu olmaktadır. Disk klonlama işleminde her iki diskin de boyutu farklı değer aralığına sahip olabilir. Diskler arası bir karışıklık yaşamamak için kaynak diski ayırt etmeniz önemlidir. Bu aşamada aktarım için alınan diskte diğerinden daha fazla alan bulunması gerektiğini unutmayın. Artık disk klonlama işlemi için sıfırlamaya geçebilirsiniz.

Disk klonlama aşamalarını tamamladıktan sonra kullandığınız bilgisayarı yeniden başlatarak işlemi sürdürebilirsiniz. Daha sonra acronis ile boot ederek disk klonlamaya devam edin. Acronis programını başlatırken ekranın üstünde yer alan başlatma seçeneğine tıklayarak işlemi sürdürebilirsiniz. Karşınıza çıkan ekrandan kaynak diski işaretleyerek aktarım için gereken boş diske ulaşın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan