Evin Wi-Fi Ağını 5 Adımda Korumanın Yolları

Evin Wi-Fi Ağını 5 Adımda Korumanın Yolları

İnternet birçok bilgiye hızlı ve kolayca ulaşmanızı sağlayan etkin bir araçtır. Günlük hayatta geniş yer kaplayan internet, pek çok güvenlik sorununu da beraberinde getirir. Sürekli olarak değişim gösteren ve evlerde sıklıkla kullanılan Wi-Fi ağının güvenliği evdeki herkes için son derece önemlidir. Genel anlamda evdeki Wi-Fi desteğini güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için izleyebileceğiniz bazı yöntemler vardır.

İşte Wi-Fi ağını korumak için yapabilecekleriniz;

Sisteminizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Tüm ağ bileşenlerinin belli aralıklarla bakımdan geçmesi kullanım ve güvenlik açısından son derece önemlidir. Kablosuz yönlendiriciler, bilgisayarlar, mobil cihazlar, yazıcılar ve ağdaki diğer tüm cihazlar için güncel yazılım desteği almanızda fayda vardır.

 Karmaşık Bir Ağ Adı Kullanın

Ev ağları söz konusu olduğunda güvenlik için karmaşık bir ağ adı kullanmanız daha yerinde bir karar olacaktır. Bazı kullanıcılar Wireless ağında soyadı veya diğer kimlik bilgilerini kullanabilir ancak bu durum güvenlik ihlalinde aleyhinize sonuçlanabilir. Bunun yanı sıra başka kullanıcıların hangi kablosuz ağın size ait olduğunu bilmesi de güvenliği zayıflatan bir etken olarak ifade edilebilir.

WPA2 Şifrelemesi Kullanın

Hemen hemen tüm kablosuz erişim noktalarında benzer şifreleme seçenekleri kullanılır. Genel olarak kablosuz erişim noktalarında ve yönlendiricilerdeki şifreleme seçeneklerinin içeriği aşağıdaki şekildedir.

-Wired Equivalent Privacy

-Wi-Fi Protected Access 1 (WPA1)

-WPA2;

-WPA1/WPA2; ya da

-WPA2/WPA3

WPA2 günümüzde hala kullanılan güvenli yöntemlerden biridir ve genellikle güvenlidir. Geriye dönük uyumluluk ve en son şifreleme işlemi için WPA2 ya da WPA3 kullanılması daha doğrudur.

Wi-Fi Şifrenizi Bir Süre Sonra Değiştirin

Herkes Wi- Fi kullanırken kolaylık sunan şifreleri tercih eder. Çoğu zaman Wi-Fi ağınızda farklı ziyaretçilere izin verdiğiniz için çeşitli sorunlar karşınıza çıkar.  Arkadaşlarınız veya komşularınız ile birlikte kullandığınız Wi-Fi ağı zaman içinde bazı güvenlik sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple her 6 ayda bir Wi-Fi şifresini değiştirmeniz çok daha doğru olacaktır.

Diğer Ağ Cihazlarınızda Güçlü Şifreler Kullanın

Kullandığınız ev ağına bağlı olan depolama veya medya sunucuları gibi önemli cihazlarınız bulunabilir.  Bu tarz cihazların korunması açısından güçlü şifreler kullandığınızdan emin olun.

Yorum Yap
0 Yorum yapan