Fiber İnternet ile ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar

Fiber İnternet ile ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar

İnternet günlük hayatın pek çok noktasında kullanılan ve her geçen gün ihtiyaç duyulan teknolojilerden biridir. Günlük internet ihtiyacının boyut değiştirmesi ile birlikte kullanıcılar daha hızlı ve kusursuz seçeneklere yönelir. Bu noktada hızlı bir deneyim sunan fiber optik teknolojisi devreye girer. Fiber optik kablo yapısı gereği içerisinde cam desteği barındıran ve verileri ışık sinyalleri aracılığı gönderen bir sisteme sahiptir.

İnternet teknolojisi söz konusu olduğunda karşınıza çıkan bir diğer seçenek de ADSL’dir. Yapısı gereği ADSL alt yapısında bakır kablolar yer alır. ADSL internet sistemi ile en fazla 16 Mbps oranına kadar bant genişliği elde edilebilir. Bu yöntem ile interneti daha verimli hale getirmek için farklı yöntemlerin desteği gerekebilir. ADSL internet yöntemini verimli bir şekilde kullanmak için en fazla 4 km uzaklığa varan mesafelerde bulunmanız daha iyi olacaktır. Bunun nedeni ADSL’de kablolar bağlantı merkezinden uzaklaştıkça hızın daha da düşmesidir.

İnternet yöntemlerinden biri olan VDSL, dijital aboneli hat sistemi üzerinden yüksek hızda internet desteği sunar. VDSL kullanıcılarının santrale yakınlığı ölçüsünde daha hızlı bir bant genişliği elde etmek mümkündür.

ADSL, VDSL ve Fiber İnternet Farkları

ADSL, VDSL ve fiber teknolojisi temelde belli farkları beraberinde getirir. ADSL ve VDSL internet sisteminde genelde aynı bakır kablolar kullanılır. Kablo yapısı aynı olsa da ADSL ve VDSL hız noktasında birbirinde ayrı özellikler sergiler. ADSL internet yönteminde santralden 4 km uzaklıkta yer alan kullanıcılar iyi bir hız deneyimi yaşarken, uzaklık arttıkça hız düşecektir. VDSL ise santrale yakın olan kullanıcıların 100 Mbps kadar yükselebilen hızlı internete ulaşmasını sağlar.

ADSL internet sistemi genel anlamda daha yaygın olarak kullanılan bir seçenektir. Bu nedenle ADSL sistemini pek çok yerde kolayca bulabilirsiniz. VDSL’yi bulmaksa ADSL’ye kıyasla biraz daha zor demek mümkündür. Bu nedenle bulunduğunuz bölgede bir internet hizmeti almadan önce ADSL ve VDSL sisteminin varlığını araştırmanız gerekir. İnternet desteği almadan önce VDSL sorgulaması yapmanızda fayda var.

Tüm internet yöntemleri farklı hız ve hizmet alanlarını beraberinde getirir. Fiber internet altyapısı ise diğerlerine kıyasla daha hızlı bir internet seçeneği sunar. Ancak fiber internet diğerleriyle kıyaslandığında günümüzde yeni yeni yaygınlaşmaktadır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan