Fiber Optik Patch Kablo Nedir? Ne İşe Yarar?

Fiber Optik Patch Kablo Nedir? Ne İşe Yarar?

Fiber optik cord telekomünikasyon ve veri iletişimini kapsayan uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır. Yüksek hızlara ihtiyaç olan ağlar arttıkça fiber optik patch kablo kullanımı da artmaktadır. Piyasada birçok fiber patch cord tipi bulunmaktadır.

Fiber Patch Kablo Nedir?

Fiber patch kablo ya da optik jumper olarak bilinen fiber patch kablo, her bir uçta fiber optik konnektörler (LC, SC, MTRJ, ST ve benzeri ile sonlandırılmış belirli uzunluklarda olan fiber optik kablodur. Konnektörler, fiber optik kablonun optik bir switch ya da başka bir telekomünikasyon ya da bilgisayar cihazlarına bağlanmasına olanak sağlar.

Fiber optik patch cord, sunucu ya da sistem odalarında yer aldığı gibi iç mekân kullanımında da faydalanılan bir kablo türüdür. Gelişmiş güvenlik özelliklerinin bulunması ve uyarlanabilir özelliğine sahip fiber patch kablolar, geleneksel bakır kablolara göre çok daha kullanışlı bir yapıdadır.

Karmaşık bir yapısı bulunmayan, sağlam, çok yönlü ve kullanışlı olan fiber patch kablolar, kullanıma hazır ve standart yapılandırmalarda günlük kullanımın zorluklarına dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Fiber optik kablolar, yüksek kırılma indisine sahip bir çekirdekten üretilir. Düşük kırılma indisine sahip bir kaplama ile çevrili olan kablolar, aramid ipliklerle sarılıdır ve koruyucu bir kılıfla çevrelenir. Çekirdeğin saydamlığı, optik sinyallerin çok uzak mesafelere çok az kayba uğrayarak taşınmasını sağlar. Koruyucu aramid iplikleri ve dış kılıf, çekirdeğe ve kaplamaya gelebilecek fiziksel zararı en az seviyeye indirir.

Fiber Optik Patch Kablo Türler Nelerdir?

Fiber optik patch kablo artan bant genişliği gereksinimlerini gidermek amacıyla sürekli olarak gelişmektedir. Optik patch kablolar, fiber kablo kipine, kablo yapısına, konnektör türlerine, konnektör parlatma tiplerine ve kablo boyutlarına bağlı olarak farklı tiplere ayrılır.

Tek Modlu Fiber Patch Kablolar

Tek modlu fiber optik patch kablolar, 9/125 mikron toplu tek modlu fiber kablo ve her iki uçta da tek modlu fiber optik konnektörler tercih eder. Tek modlu fiber optik patch kablonun kılıfı genel olarak sarı renklidir.

Çok Modlu Fiber Patch Kablolar

Çok modlu fiber optik patch kablolar, 62.5 / 125 mikron veya 50/125 mikron toplu çok modlu fiber kablo kullanır ve her iki uçta da çok modlu fiber optik konnektörlerle sonlandırılır. Çok modlu fiber optik kablo kılıfı rengi genellikle turuncudur.

10 GIG Çok Modlu Fiber Patch Kablolar

10 GIG çok modlu fiber patch kablolar, 850 mm VCSEL lazer tabanlı 10 GIG Ethernet için optimize edilmiş 50/125 mikron fiber özel olarak tasarlanmıştır.  Mevcut ağ malzemeleriyle geriye dönük uyumludur ve geleneksel 62.5 /125 çok modlu fiberlerin bant genişliğinin üç katına kadar sağlar.

https://vardata.com.tr

Yorum Yap
0 Yorum yapan