Firewall Nasıl Kurulur?

Firewall Nasıl Kurulur?

Firewall günlük kullanım ve profesyonel ihtiyaçlar için yüksek güvenlik sunan sistemlerden biridir. En temel anlamı ile firewall bilgisayar sistemleri için üretilen güvenlik duvarı şeklinde karşınıza çıkar. Güvenlik duvarı anlamında kullanılan firewall ile güvenli bir şekilde pek çok ağda gezinmek mümkün hale gelir.

Firewall sayesinde bilgisayarınızda gezinirken başka ağlardan gelebilecek saldırılara karşı koruma altında olabilirsiniz. Güvenli bir kullanım sunan firewall ile aynı zamanda hem iç hem dış ağ trafiğini kontrol etmek mümkündür. Firewall kullanımı sayesinde web uygulamalarında ihtiyaç duyduğunuz her an kısıtlama yapabilirsiniz.

Firewall söz konusu olduğunda pek çok kullanıcı nasıl adım izlemesi gerektiğini merak eder. Oldukça kolay bir kuruluma sunan firewall ile ilgili ihtiyaç duyulan pek çok adımı aşağıda bulabilirsiniz.

Firewall kurulumunu yapmak için öncelikle güç kablosunu takın.  DSL-Fiber modem/yönlendiricide yer alan boş bir porta LAN kablosunu takarak işleme devam edebilirsiniz. Daha sonra switch cihazınızın boş portuna LAN kablosunu takın ve gerekli kabloların diğer ucunu firewall cihazınızda bulunan E1 portuna yerleştirin.

Bu aşamadan sonra mevcut cihazınızın varsayılan IP adresini göreceksiniz. Tarayıcı üzerinden ilgili sağlayıcının web yönetim paneline giriş yapmanız gerekir. Burada karşınıza çıkan varsayılan parola ve giriş bilgilerini doldurarak işleme devam edebilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra firewall sisteminin aktif hale geldiğini görmeniz gerekir. İlgili bağlantı işlemini de yerine getirerek rutin kurulum aşamaları ile devam edebilirsiniz.

Firewall Güvenlik Ayrıcalıkları

Birçok kez firewall sisteminin pek çok güvenlik ve ayrıcalığı beraberinde getirdiğini duymuşsunuzdur. Koruma ve güvenlik açısından kapsamlı bir destek sunan firewall sayesinde ağ koruması gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olarak firewall ile karşınıza çıkan diğer güvenlik ayrıcalıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Firewall sistemi uzaktan erişim desteği sunarak izinsiz kullanımlara karşı korunmanıza yardımcı olur.

İstemediğiniz içeriklerde hazırlanmış olan mesajları firewall ile engelleyebilirsiniz.

Online oyun oynadığınız sitelere karşı ekstra güvenli bir alan sunar.

Farklı sitelerden gelebilecek uygunsuz içeriklere karşı güvende kalmanızı sağlar.

Firewall kullanarak daima güvenli bir şekilde web sitelerinde gezebilir ve indirme yapabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan