Gigabit Ethernet Nedir?

Gigabit Ethernet Nedir?

Teknolojinin her geçen gün yeni bir gelişme kaydetmesi günlük kullanımda geniş alanlara yansır. Özellikle, bilgisayar ve internetin büyük önem taşıdığı günümüzde her bir gelişme günlük kullanımda karşınıza çıkar. Bilgisayarlar birçok nedenden dolayı birbirine bağlanmaya ihtiyaç duyabilir. Ortaya çıkan bu ihtiyaç aynı zamanda Ethernet’e duyulan gereksinimi de doğrudan etkiler. Bilgisayarlar arasında ağ bağlanmayı kolaylaştıran Ethernet sayesinde birçok işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Ethernet çeşitleri arasında yer alan gigabit ethernet ise ağ bağlantıları için kullanılan 10 Mbps (10 Base -T) ethernet ve 100 Mbps (100 Base -T) ve fast ethernetin genişletilmiş hali olarak karşınıza çıkar.  Gigabit ethernet en temel anlamı ile Ethernet’ten 100 kat, Fast Ethernet’ten 10 kat hızlı bir şekilde kullanıma sunulur. Gigabit Ethernet, Fast Ethernet bağlantıları ile tam uyumlu olarak çalışır. Orijinal Ethernet 802.3’de tanımlanan Frame Format, CSMA/CD protokol, Flow Control gibi özellikleri gigabit ethernet sisteminde görebilirsiniz.

Gigabit Ethernet Çeşitleri

Gigabit Ethernet birçok çeşit seçeneği ile kullanıcı karşısına çıkar. Kullanım alanına bağlı olarak gigabit Ethernet yapısı ve şekli ile ilgili ayrıntılar değişiklik gösterebilir. Aşağıda, Gigabit Ethernet çeşitlerini bulabilirsiniz.

1000Base -LX

1000 Base- LX çeşidi FO kablo kullanımına dayanır. Tek modlu fiber (single mod fiber, SMF) ya da çok modlu fiber (Multi Mod Fiber, MMF) kablo ile birlikte kullanılabilir. SMF kablo kullanılarak 3 km mesafelik bir alanda bağlantı kurulabilir. 1000 Base- LX yarı çift yönlü (half-duplex) ya da tam çift yönlü (full duplex) çalışmaya uyum sağlayabilir.

1000 Base – SX

1000 Base- SX, temel anlamda MMF kablo kullanımına dayanır. Bu sistem sayesinde 50 micron MMF kablo ile 550m, 62.5 micron MMF kablo 260 m mesafesine kadar iletişim kurulabilir. 1000Base-SX ile temel amaç ucuz yatay kablolama desteği kullanarak işlem yapmaktır. Bu işlemdeki amaç, çok uzakta olmayan omurga ile bağlantı kurabilmektir.

1000Base – CX

1000 Base- CX bakır kablo (copper twinax) kullanım esasına göre karşınıza çıkar. Genel olarak, 1000 Base- CX çok yakın yani 25 km’ye kadar olan mesafeler için kullanıma uygundur.

1000Base-T

1000 Base- t, Gigabit Ethernet’in alışılagelen Cat5 UTP kablolama alt yapısında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 1000Base- T 802.3ab adı altında toplanmaktadır. Bu sistemi kullanarak iki uç arasındaki mesafenin 100 m olduğu alanlara kadar iletişim sağlanabilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan