Havuz Kimyasalları

Havuz Kimyasalları

Havuz Kimyasallarını ilk kez kullanacaklara nasıl kullanılacağını ve ne kadar eklenmesi gerektiğini anlatmaya çalıştığımız 6 maddelik püf nokta. Havuza ne kadar kimyasal dökülmeli, PH seviyesini nasıl ayarlarsınız, Havuzda göz yanmasını, gniz yanmasını nasıl engellersiniz bu rehberi okuduğunuzda bilinçlenmiş ve uygulamayı başarılı birşekilde tamamlanmış olacaksınız. Şimdi sizlere nasıl yapılacağını anlatmaya geçelim.

  • pH seviyenizi test edin

PH, suyun ne kadar asidik veya temel olduğunu ölçen bir şey. Her zaman 7.4 ile 7.6 arasında olmalıdır.

Bu numarayla çok fazla kıpır kıpır yer olmadığını fark edeceksiniz. Çünkü Havuz Kimyasalları neredeyse her şeyi etkiliyor.

Spektrumun her iki tarafında denge dışı pH seviyelerine sahip olmak yüzücüler için rahatsız edici olabilir ve cilt ve göz tahrişine neden olabilir. Ancak havuz ekipmanınızı da aşındırabilir.

Çok yüksek pH seviyeleriyle, havuz ekipmanınız ölçekleme geliştirmeye başlayabilir. Ama çok düşükse, erozyon ve gravür görmeye başlayabilirsiniz.

Şimdi, Intex havuzları çok fazla metal parçaya sahip olmadığından, dengesiz pH seviyelerinin hemen etkilerini göremeyebilirsiniz.

Bununla birlikte, dezenfektanınızın mikrop öldürme gücünü de etkilediğinden, muhtemelen kirli su veya alg büyümesini fark etmeye başlayacaksınız.

pH seviyeniz aralık dışındaysa, bir arttırıcı (sodyum bikarbonat) veya bir azaltıcı (sodyum bisülfat) ile dengelemeniz gerekir.

  • Toplam Alkalinit (TA) seviyenizi test edin

Bir yüzme havuzu için uygun TA seviyesi milyonda 80-120 parça arasındadır (ppm). PH dengenizi dengeleyici şey de budur.

Bu nedenle, pH ve TA seviyeleri birbirlerini yakından takip eder. Biri dengeyi bozarsa, diğeri de çıkar.

Neyse ki, tedavi her ikisi için de aynıdır – onu artırmak için sodyum bikarbonat ve azaltmak için sodyum bisülfat. Ancak, neredeyse hiç başarısız olmadan, TA’nız Havuz Kimyasalları kapalıysa, bunun nedeni çok düşük olması olacaktır.

  • Kalsiyum sertliğinizi kontrol edin

İnsanların sert veya yumuşak sudan bahsettiğini duyduğunuzda, işte bundan bahsediyorlar. Bu seviye 100 ila 300 ppm arasında olmalıdır.

Çok sert olan suyun kalsiyum Havuz Kimyasalları sertlik seviyesi çok yüksektir. Cildinizi kurutabilir ve ekipmanınızda kalsiyum birikmesi bırakabilir.

Ancak çok yumuşaksa, sümüklü hissedebilir ve cildinizin kaşıntılı ve tahriş olduğunu hissettirebilir.

Bölgesel su kaynağı, havuz suyunuzun ne kadar sert veya yumuşak olduğunu belirleme eğilimindedir. Yani yerel suyunuzun öyle ya da böyle eğildiğini zaten biliyorsanız, hangi kimyasalları elinizde tutacağınız hakkında daha iyi bir fikriniz olacaktır.

Kalsiyum sertliğini artırmak için bir kalsiyum arttırıcı (kalsiyum klorür) kullanabilirsiniz. Ancak bunu azaltmanın tek etkili yolu suyu seyreltmektir.

  • Dezenfektan ekleyin

Dezenfektanın havuzunuz için en önemli Havuz Kimyasalları olduğunu söyleyebilirsiniz. Mikropları öldürür ve algleri olması gerektiği gibi çalıştığında uzak tutar.

Yine de, diğer kimyasallardan herhangi biri dengeden çıkarsa, dezenfektanınızın işini yapamayız. Ama konuyu saptırıyorum…

Havuzunuza dezenfektan eklemek çok zor değildir. Havuzunuzun büyüklüğüne (galon cinsinden) ve kimyasallarınızın talimatlarına ihtiyacınız olacak.

Basitlik adına, klorla devam edeceğiz. Bazı insanlar brom ile daha yumuşak bir rotaya gitmeyi tercih ederken, klor hala piyasadaki en etkili seçenektir.

Ancak, elbette, istediğiniz her şeyi kullanmaknda özgürsunuz. Klor veya brom kullansanız da uygulama çok fazla değişmez. Konteynırdaki talimatları izlemeniz yeterlidir.

Dezenfektanınızı kontrol altında tutmanın en kolay yolu otomatik klorlayıcı kullanmaktır. Bunlar genellikle klor tabletleri tutan ve uygun zamanda uygun miktarı dağıtan küçük yüzen cihazlardır.

Tabletlerle ilgili en iyi şey, genellikle CYA ile stabilize edilmeleridir, bu da çok hızlı kullanılmasını önler.

Aynı amaca hizmet eden sıvı veya taneli klor da seçebilirsiniz. Dozaj gereksinimlerine göre manuel olarak eklemeniz yeterlidir. Klor seviyenizi en az 3 ppm’e yükseltecek kadar klor ekleyin. Çok fazla eklememek için yavaşça eklemenizi ve arada test etmenizi öneririz.

  • Klorunuzu stabilize edin

CYA içermeyen normal kloru tercih ederseniz, şimdi biraz eklemeniz gerekir.

Doğru yapmak biraz zor olabilir, ancak 40-50 ppm arasında ölçülmesi gerekir.

Çok fazla eklerseniz, Havuz Kimyasalları klorunuzun etkinliğine karşı koyma riskiniz vardır, suyu seyreltmek ve her şeye yeniden başlamak zorunda kalacağınızdan bahsetmiyorum bile.

Ama çok az şey mikroplar ve UV ışınları tarafından yakılmalarını engellemeyecektir.

Başka bir deyişle, tam doz önerisine kadar yavaşça çalışın.

  • Algekd ekleyin

Herkes özellikle ilk başta algekd kullanmaz. Ancak bu ürünü kullanmak size yollarda baş ağrısından tasarruf sağlayabilir.

Algekid sadece zaten bir salgın olduktan sonra kullandığınız bir şey değildir. En başından beri kullanmak ve herhangi bir spor çiçek açmasını önlemek en iyisidir.

Bunu düzenli Havuz Kimyasalları bakımınızın bir parçası olarak kullanın ve muhtemelen bununla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yorum Yap
0 Yorum yapan