İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlardan bilgisayarlara kadar hemen her cihaz ile internete erişim sağlıyoruz. Bazı kullanıcılar fiber bağlantılar ile hızlı bir şekilde gezinirken, bazıları ADSL bağlantılar ile ortalama bağlantılarda erişim sağlayabiliyor. İnternet hızını test etmek isteyenler için internet hız testine dair merak edilenleri derledik.

İnternet hızınızda bir yavaşlama olduğunu düşündüğünüzde internetinizin hızını görmek için test yaparsınız. İnternet hız testiyle birlikte, internet servis sağlayıcınızın size ne kadar hızlı bir bağlantı sağladığını görmüş olursunuz.

İnternet hızını tespit etmek için kullanılan yöntemde farklı internet speed test alternatifleri karşınıza çıkacaktır. Bu sitelerden herhangi birine giriş yaparak internet hızınızı test edebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nedir?

İnternet hız testi, bağlantının ne kadar hızlı olduğunu belirleyen testlere verilen isimdir. İnternet servis sağlayıcıların kullanıcılara ne kadar hızda internet sağladığı bu testler aracılığıyla belirlenmiş olur.

İnternet hızınızı test ettiğiniz zaman test sonucunda ping, yükleme ve indirme hızını da görürsünüz. Birçok internet sağlayıcısı yükleme ve indirme hızı üzerinden taahhüt verdiği için yükleme ve indirme hızını ölçmek oldukça önemlidir.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testini başlattığınız zaman konum belirlenir ve size en yakın sunucu bulunur. Sunucu bulunmasıyla birlikte internet speed test sunucuya basit bir sinyal (ping) gönderir ve sunucu buna cevap verir. Bu adım aracılığıyla sinyalin gidip geri dönme süresi milisaniyeler bazında ölçülür.

Ping tamamlandıktan sonra indirme testi başlar. Test sırasında sunucuyla birden fazla bağlantı kurulur ve bu bağlantılar sayesinde küçük veri parçaları indirilmeye çalışılır. Veriyi ne kadar zamanda elde ettiği ve bu veriyi elde ederken ne kadar veri kullandığı belirlenerek indirme testi tamamlanır.

İnternet hız testinizi gerçekleştirdiğiniz zaman, yalnızca indirme değil aynı zamanda yükleme hızınızı da test etmiş olursunuz. Bu noktada, indirme hızı testinin ardından otomatik olarak yükleme hız testi yapılır. İnternet hız testiyle benzerlik gösteren bu testte sunucudan veri indirmek yerine, bilgisayarınızdan sunucuya veri yüklenir.

Yükleme hız testi yapılırken indirme hız testinde olduğu gibi sunucuya ekstra bağlantılar yapılarak, internet yükleme hızınızın ne kadar olduğu belirlenir.

https://vardata.com.tr

Yorum Yap
0 Yorum yapan