İnternet Hızını Artırmanın Yolları Nelerdir?

İnternet Hızını Artırmanın Yolları Nelerdir?

Günlük hayatın her noktasında internet büyük bir öneme sahiptir. Özellikle, iş amaçlı kullanımlarda internet hızının düşmesi birçok işlemin aksamasına neden olabilir. Birçok nedenden dolayı bulunduğunuz alanda internet hızı beklentinizin altında kalabilir.

İnternet hızını artırmak için genelde teknik cihazların desteğine başvurulur. Hız artırmak için kullanılan cihazların başında genelde modem ve router seçenekleri yer alır. İnternetin hızını artırmak için aldığınız her ürünün konumu büyük öneme sahiptir. Modem ve Router gibi cihazları koyduğunuz yerle kullanım sağlayacağınız cihaz arasında engel bulunmamasına dikkat etmenizde fayda var.

Hızlı ve verimli bir internete sahip olmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Servis Sağlayıcının Hızını Kontrol Edin

ADSL, VDSL, Fiber veya kablo internet şeklinde karşınıza çıkan hizmetler farklı özelliklere ev sahipliği yapar. Tercih ettiğiniz altyapı desteğine bağlı olarak standart hızlar değişiklik gösterebilir. Özellikle, fiber altyapı ile daha hızlı bir internet deneyimi elde etmeniz mümkündür.

Kullandığınız servis sağlayıcının hızı size ulaşan internetle doğrudan bağlantılıdır. İnternetinizin maksimum hızınızı bilmiyorsanız, internet servis sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz. İnternet sunucunuzun hangi bant aralığında yer aldığını öğrenerek size sunulan internet hızına ulaşabilirsiniz.

Wi-Fi Bağlantınızı Engelleyen Nesneleri Uzaklaştırın

İnternetin servis sağlayıcısından önce kullanıldığı alan büyük bir önem taşır. Kullandığınız ortam ev, ofis ya da daha büyük bir şirket olabilir. Bulunduğunuz alanda yer alan duvarlar başta olmak üzere, birçok faktör internet hızınızı doğrudan etkiler. Wi-Fi bağlantısını etkileyen cam, duvar ve diğer eşya faktörünü ortadan kaldırarak internet hızının arttığını görebilirsiniz.

Bu tarz büyük nesneleri ortadan kaldıramayacağınız için Modem ve Router gibi cihazların konumunu iyi belirlemeniz gerekir. Engel seviyesini minimum dereceye indirerek internet hızını olumsuz etkileyen nesneleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Kablosuz Yönlendiricinin Yazılımını Güncelleyin

İnternet hızı kaynağa en yakın olduğunuz durumlarda dahi minimum düzeyde olabilir. Telefon ya da bilgisayarın yanında yer alan internetinizin güncellemeye ihtiyacı olduğu için düşük hızda hizmet verdiğini görebilirsiniz.

Hız sorununu ortadan kaldırmak için kablosuz yönlendiricinizin Firmware sürümünü güncelleştirerek işe başlayabilirsiniz. İnternet üzerinden sahip olduğunuz yönlendirici markasına ait güncelleştirme bilgilerine ulaşarak kolayca tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan