IP Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

IP Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternete bağlandığınız her bir aygıt için IP adresi tanımlanmaktadır. IP adresi ya da Türkçe açılımıyla internet protokol adresi olarak adlandırılır. Bu sayede ağlara bağlı cihazlar birbirleriyle veri transferi yapmak için IP adresini kullanır. Aynı ağlardaki cihazlara verilen IP adresi dahili olarak adlandırılmaktadır. Müşterisi olduğunuz internet servis sağlayıcılarının arabirim oluşturmak için kullandığı IP adresi ile harici şeklinde tanımlanır.

Bazı durumlarda geçersiz bir IP adresi ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle bilgisayarınızın size yönelttiği ve cihazdaki başka aletlerle çakışan yanlış bir IP adresi nedeniyle değiştirmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. IP adresini değiştirerek ağdan kaynaklanan problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

IP adresi genel olarak dinamik şeklinde isimlendirilir. Bu adrese “dinamik” sıfatının takılmasının en önemli nedeni internette gezinirken o adresin sürekli değişmesidir. Buna bağlı olarak internette gezindiğiniz sürece dinamik IP adresiniz değişmeye devam edecektir. Gezinme sürdükçe müsait olan IP adresi size geçecektir.

Dinamik bir IP adresi olabileceği gibi aynı zamanda statik bir IP adresi de bulunur. Statik IP adresleri adından anlaşılacağı gibi geçici olmayan adresler olarak tanımlanır. Sabit bir adres sunan statik IP sayesinde adresler bir yönetici tarafından manuel olarak atanır. Dinamik olan IP adreslerinde ise sunucunun yazılımı tarafından atanmaktadır.

Windows 10 Üzerinden IP Değiştirme Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilgisayarınızın deneyim masasını açarak işleme başlayın. Daha sonra Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni seçerek ilerleyin. Bu kısımdan bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan bağlantıya çift tıklayarak özellikleri seçin. Bu aşamadan sonra internet protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4)‘e çift ​​tıklayın.

Buradan sonra artık IP adresini değiştirebilirsiniz. Dilerseniz buradan yönlendiricinin IP adresini kontrol etmesini sağlamak için otomatik olarak IP adresi alabilirsiniz.

Karşınıza otomatik olarak atanan IP adresi çıkacaktır. Otomatik olarak atanan bir IP adresi yerine ikinci seçeneğe tıklayarak istediğiniz IP adresini girebilirsiniz. Son aşamada tamam diyerek yaptığınız tüm işlemleri kaydedebilirsiniz.

Windows cihazlarda bu işlemleri uygulayarak kolay bir şekilde IP adresini değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli VPN programları, Firefox ve Google Chrome gibi tarayıcılar üzerinden de bu değişimi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan