Kalıcı Olarak Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Kalıcı Olarak Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Bilgisayar kullanırken bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde bazı dosyalarınızın silinmesine neden olabilirsiniz. Özellikle iş ve özel hayatınız için önem arz eden dosyalar silindiğinde nasıl geri getireceğinizi merak edebilirsiniz.

Bilgisayarınızda yaptığınız işlemlere bağlı olarak silinen dosyaları kurtarmanız mümkündür. Bunun yanı sıra bazı durumlarda format attığınız için de verilerinizin silindiğini görebilirsiniz. Bilgisayarınızda yer alan silinmiş dosyaları geri getirmek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bu yöntemleri kullanarak kısa sürede tüm verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Edin

Bilgisayarınızda yer alan bir dosyayı sildiğinizde yapacağınız ilk şey, geri dönüşüm kutusunu kontrol etmek olmalıdır. Tüm verileriniz silindiğinde geri dönüşüm kutusunda yer alır ve siz boşaltana kadar orada kalmaya devam eder. Bu sayede, kaybettiğiniz dosyalara kısa yoldan ulaşarak kurtarabilirsiniz.

Programlardan Yardım Alın

Kaybettiğiniz bir veri ya da dosyaya ulaşmak için kullanabileceğiniz birden farklı yöntem deneyebilir ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. İlk akla gelen geri dönüşüm yöntemi size çözüm sunmuyorsa, dosya kurtarmanızı sağlayan programlardan yardım alabilirsiniz.

Ücretsiz bir şekilde sunulan dosya kurtarma programlarını tercih ederek kolayca tüm verilerinizi yeniden bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Tercih ettiğiniz programa göre dosya kurtarma miktarı değişiklik gösterebilir. Bazı programlar sınırlı bir şekilde dosyaları geri getirirken, birçoğu sınırsız dosya kurtarma imkânı ile karşınıza çıkar.

Dosyaları Geri Yükle Seçeneğini Kullanın

Bilgisayarınızın görev çubuğunda yer alan arama kutusuna “Dosyaları geri yükle” yazın. Daha sonra açılan pencerede “dosya geçmişi” ile dosyaları yükleme seçeneğini işaretlediğinizden emin olun. Aradığınız dosyayı ilgili yere yazarak kolayca bulabilir ve yön oklarını kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan dosya sürümüne ulaştıktan sonra “geri yükle” kısmına tıklayarak verilerinize yeniden ulaşmanız mümkün.

Dosya Geçmişi Yedekleme Kısmını Kontrol Edin

Birçok bilgisayar kullanıcısı, önemli olan dosyalarını yedekleyerek, veri kaybı sorunlarına kökten çözüm üretmeyi tercih eder. Bir dosyayı sildiğinizde dosya geçmişine giderek aradığınıza kolayca ulaşabilirsiniz. Siz de bilgisayarınızın bu özelliğini sürekli olarak açık tutarak silinen dosyalarınızı zahmetsiz bir şekilde geri getirebilirsiniz.

Bu özelliği açmak için “Başlat- ayarlar – güncelle ve güvenlik – yedekleme – bir sürücü ekle “adımlarını takip edin. Bu aşamadan sonra yedekleme için harici bir disk ya da ağ konumu seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

https://vardata.com.tr

Yorum Yap
0 Yorum yapan