Kartuş ve Toner Nedir? Kartuş ve Toner Arasındaki Fark

Kartuş ve Toner Nedir? Kartuş ve Toner Arasındaki Fark

Yazıcılar ve fotokopi makineleri günlük kullanımda geniş yer kaplayan yardımcı ürünlerin başında gelir.  Bu makinelerle ilgili sıklıkla karşınıza çıkan belli terimler vardır. Kartuş ve toner gibi malzemeler bittikçe değiştirilmesi gereken ürünler olarak karşınıza çıkar. Farklı kullanım alanları ve işlevlerine sahip olan bu cihazlarda kartuş ve tonerler büyük önem taşır. Son derece önemli olan bu ürünler sıklıkla birbiri ile karıştırılır. Kartuş ve toner arasındaki farklar ve özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Kartuş basit bir ifade ile yazıcının mürekkebi olarak tanımlanabilir. Kartuş sayesinde yazıcıdan alınan çıktılarda yazı görünür bir hal alır. Yazının kağıtta görünür olmasını sağlayan kartuşların içinde likit mürekkep yer alır. Kartuş ile sıklıkla karıştırılan toner ise lazer yazıcı ya da fotokopi makinelerinde kullanılan malzemenin adıdır. Toner kağıtlara yazdırılan görüntüleri ve metinleri oluşturmak için kullanılan toz formundaki bir karışım şeklinde karşınıza çıkar.  Bu iki makine benzer işlevler için kullanılsa da aralarında yazının baskısı noktasında belli farklar bulunur. Tonerin mürekkebi toz şeklinde baskıya hazırlanırken, kartuşta püskürtme yöntemi ile baskı gerçekleştirilir.

Toner ve kartuşun baskıya alınma süreci kadar elde edilen çıktılar da farklılık gösterir. Kartuşun kullanıcıya sunacağı çıktı sayısı ile tonerinki aynı olmayacaktır. Bu noktada kartuş ve toner tercihi yaparken ürün özelliklerinden çıktı sayısını öğrenmenizde fayda var. Toner kullanıcıları daha fazla çıktıyı alabilecek özelliklere sahip olurken kartuşta bu sayı azalabilir.

Tonerli ve Kartuşlu Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük hayatta geniş yer kaplayan ve belge alma işlemlerini kolaylaştıran ürünlerin başında yazıcı ve fotokopi makineleri gelir. Özellikle iş ortamında gün boyu farklı nedenlerden dolayı çıktı almanız ve belge çoğaltmanız gerekebilir. Ofislerde ve işyerlerinde zaman ayrı bir önem taşıdığı için hızlı bir şekilde çıktı veren ürünler tercih edilir.

Tonerli yazıcılar daha hızlı belge çıkaran bir sistem sunduğu için iş ortamında sıklıkla tercih edilir. Ofis gibi belge ihtiyacı olan alanlarda tonerli yazıcılar daha iyi olacaktır. Yeni bir yazıcı alırken kullanım amacına göre tonerli ya da kartuşlu tercih edilmelidir.

Daha az çıktı alınan bir alan için yazıcı arıyorsanız kartuşlu seçeneklere yönelebilirsiniz. Kartuşlu yazıcılar özellikle baskı kalitesi açısından günlük kullanım için ideal özellikler sergiler.  Hızlı ve ekonomik bir belge çıkartma işlemi için kartuşlu olanları tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan