Mac Sisteminde Bellek Kullanımı

Mac Sisteminde Bellek Kullanımı

Günümüzde kullanım sunulan Mac sistemler en az 4GB bellek kapasitesi ile karşınıza çıkar. Bunun yanı sıra Mac sistemler 8 ve 16GB bellek kapasitesi seçenekleriyle de farklı kullanım alanlarına uyum sağlar. Söz konusu kapasiteler birçok kullanıcı için yeterli düzeydedir. Mac sistemlerde yer alan bu gelişmiş kapasite seçenekleri aynı zamanda yeni nesil uygulamaların bellek kapasitesi yönünden çeşitli avantajlar elde etmesini sağlar.

Eski nesil MacBook Pro ya da 4GB MacBook Air gibi ürün seçeneklerinde düşük bellek kapasitesine sahip sistemler yer almaktadır. Bu gibi durumlarda Mac sisteminde kullanılan bellek miktarı büyük önem taşır. Bilgisayarınızı kullanırken çok sayıda Mac uygulaması aynı anda çalışabilir ancak bu işlem için cihazınız mevcut RAM kapasitesini kullanır. Bellek kapasitesinin uygulamaların ihtiyaç duyduğu orandan az olması, MacOS geçici işlemler için (Swap) sabit disk ya da SSD depolama alanını kullanmayı gerektirir.

Okuma yazma hızının bellek hızından düşük olduğu durumlarda MacOS sistemi daha yavaş bir çalışma sağlar. Bilgisayar kullanıcısı bu yetersizlikten kaynaklanan yavaşlamayı kolayca fark edebilir. Mac bellek sistemini rahatlatmak için ne kadar belleğin kullanımda olduğu denetlemek ve gereksiz bellek kullanan uygulamaların kapatmak eski hızı geri kazanmanızı sağlar.

Mac Sisteminde Bellek Hızını Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Genel olarak basit adımlarla Mac sisteminizi rahatlatabilir ve bellek kullanımını azaltabilirsiniz. Etkin sonuçlar için Mac sisteminde aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz.

Düzenli Olarak Sisteminizi Yeniden Başlatın

Birçok bilgisayar kullanıcısı cihazı kapatmadan tüm işlemlerini halleder ve işi bittiğinde dahi bir kenarda açık durmasını ister. Daima kullanıma hazır bir şekilde bekletilen bilgisayarda tutulan bellek miktarı artar ve cihazda yavaşlama meydana gelir. Belli zamanlarda bilgisayarınızı yeniden başlatarak ya da kapatıp açarak verilerin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı Anda Çalışan Uygulama Sayısını Azaltın

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu arka planda açık bıraktığı uygulama ve işlemleri göz ardı eder. Zamanla biriken bu uygulamalar bellek üzerinde daha fazla yer kaplar ve bellek miktarı artar. Bilgisayarda çalışırken aktif olarak kullandığınız uygulamaları açık tutup diğerlerini kapatmanız sistem performansını büyük ölçüde hızlandırmanızı sağlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan