Metro Ethernet Nedir?

Metro Ethernet Nedir?

Metro Ethernet, öncelikle orta ve büyük çaplı şirketler için kullanılan ancak, internet kullanım trafiğinin yoğun olduğu her yerde rahatlıkla kullanılabilen bir ağ bağlantı türüdür. Fakat, Metro Ethernet’i ağırlıklı olarak kurumsal şirketler tercih etmektedir.

Metro Ethernet, fiber optik kablolar yardımıyla müşterilere ayrı bir hat üzerinden sağlanmaktadır. Müşterilerin istekleri üzerine, 5 Mbit/sn ile 50Gbit/sn aralığında simetrik veri gönderim imkânı sunmaktadır.

ADSL ve VDSL ile Farkı Nedir?

Metro Ethernet, internet kullanım trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde kullanılan kurumsal bir internet hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. ADSL ve VDSL hizmetleri perspektifinin en büyük ayrım noktası, bağlantının fiber optik kablolar aracılığıyla yüksek bant genişliğinde ile simetrik olarak sağlanması olarak ifade edilebilir.

Fiber optik kablolar yardımıyla, minimum gecikme oranlarıyla yüksek seviyede indirme ve yükleme hızları sağlanabilmektedir. Ayrıca da simetrik bağlantı sayesinde internet hattında darboğaz gibi sorunlarında yaşanmaması garanti altına alınmaktadır.

Bu hizmetten faydalanan şirkteler ya da topluluklar; klasik xDSL çözümlerinden değil de kendileri için özel olarak tahsis edilmiş hatlar ile birbirlerine bağlanmalarından kaynaklı olarak normal kullanıcıların yaşadığı yavaşlama gibi, kesinti gibi sorunlarla karşılaşmamaktadır. Çünkü; kullandıkları internet bireysel bir internet değil de kurumsal olarak sadece onlara özel olarak hazırlanmış hatlardan meydana gelen internet bağlantısıdır.

ADSL ve VDSL hizmetinde olduğunun aksine, herhangi bir sorun yaşandığında müşteri hizmetleri tarafından arıza kaydı yapılmamakta, direkt olarak duruma teknik ekip müdahalesi edilmektedir ve en kısa zamanda çözüm sağlanmaktadır.

Simetrik Bağlantı Nedir?

Simetrik bağlantı adı verilen bağlantı türü, hem indirme (download) hem de yükleme (upload) hızlarının birbirine eşit olduğu türdür. Bu türdeki bağlantılar fiber optik kablolar aracılığıyla sağlanmaktadır.

Asimetrik olan ADSL ve VDSL hizmetlerinde kullanılan eski teknolojilerden dolayı, internetten aynı anda hem indirme yapmaya hem de yükleme yapmaya çalışıldığı takdirde internet hattı darboğaza girecek ve internet kısa süreliğine de olsa kullanılamaz bir duruma gelecektir. Fiber optik bağlantı aracılığıyla sağlanan simetrik bağlantı da bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmamaktadır.

Metro Ethernet’i Kimler Kullanmalı?

Bu hizmetten yararlananlar başta; orta ve büyük çaplı şirketler, internet ortamında yoğun indirme ve yükleme yapan içerik üreticileri, üniversiteler, hastaneler, kamu kurum ve kuruluşları, oteller, turizm merkezleri, alışveriş merkezleri kullanmalıdır. Çünkü; bu kullanıcıların bireysel kullanıcının aksine izlemesi gereken farklı prosedürleri bulunmaktadır.

Kurumsal bir hizmet olan Metro Ethernet, Türkiye’de ki birçok internet servis sağlayıcısı tarafından müşterilerine farklı paketlerle sunulmaktadır.

https://vardata.com.tr

Yorum Yap
0 Yorum yapan