PLC Splitter Nedir? PLC Splitter Çalışma Prensibi

PLC Splitter Nedir? PLC Splitter Çalışma Prensibi

PLC Splitter, PON arayüzünün birçok abone arasında paylaşılmasına izin veren pasif bir optik cihazdır. PLC Splitter ayrıca entegre bir dalga kılavuzu optik güç dağıtım cihazı olan optik ayırıcı olarak tanımlanmaktadır.

PLC Splitter, FBT Splitter’dan daha yeni ve daha karmaşık bir teknolojik cihazdır. FBT Splitter çelik, elyaf gibi kolayca temin edilebilen malzemelerden üretilmektedir. PLC Splitter üretiminde ise yarı iletken kullanılır. Bundan dolayı PLC Splitter cihazının üretimi daha zordur.

PLC Splitter Nedir?

Düzlemsel dalga kılavuzu dalga ayırıcısı olarak adlandırılan PLC Splitter, bir ya da iki ışık ışınını birçok ışık ışınına bölerek, birden fazla fiber arasında dağıtımı sağlayan aygıttır. MDF’yi (ana dağıtım çerçevesi) ve terminal ekipmanını bağlaman için birçok giriş-çıkış terminali bulunmaktadır.

PLC Splitter, yüksek stabilite ve güvenirliğe sahip bir dağıtım sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, düşük maliyetli bir ışık dağıtımı söz konusudur. PLC Splitter genel olarak FBT Splitter’dan daha yüksek bölme özelliğine sahiptir. PLC Splitter’ların FBT Splitter’a göre daha karmaşık bir üretim teknolojisi bulunmaktadır.

PLC Splitter, yarı iletken üretim teknolojisi kullanır. Bundan dolayı, üretimi FBT Splitter’a göre daha zordur. PLC Splitter’ın üretiminin zor ve karmaşık olması nedeniyle, cihazın fiyatı FBT ayırıcılara göre yüksektir. PLC Splitter’ın maliyeti FBT Splitter’ın maliyetinden daha yüksek olmasına karşın, PLC Splitter, FBT Splitter’a göre daha güvenilirdir.

PLC Splitter Çalışma Prensibi Nasıldır?

Genellikle optik ayırıcılar, ışık demetine ulaşmak ve optik ağ devrelerinin işlevselliğini en üst seviyeye taşımak için birçok giriş-çıkış terminali bulundurmaktadır. Optik ayırıcılar, gelen ışık demetini belirli bir oranda birkaç ışık demetine bölebilir ya da ayrıştırabilir.

Örnek verecek olursak, giriş fiber optik kablosu 1000 Mbps bant genişliğine sahipse, çıkış fiber kabloların ucundaki her kullanıcı ağı 250 Mbps bant genişliği ile kullanılabilmektedir.

Bir örnekle daha anlatacak olursak, 2×64 split konfigürasyonu PLC Splitter, 1×4 split konfigürasyonlu PLC Splitter’dan daha karmaşıktır. Fiber optik ayırıcıda 2×64 split konfigürasyonlu iki giriş terminali ve altmış dört çıkış terminali yer alır.

2×64 split konfigürasyonlu optik ayırıcının görevi, iki ayrı ışık giriş kablosunu iki ayrı giriş fiber kablosundan altmış dört ışık ışınına bölmek ve altmış dört ışık kaynağı ile ayrı çıkış fiber kablolarından iletmektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çıkarılan ışık ışınlarının gelen ışık huzmesiyle aynı optik gücüne sahip olup olamayacağıdır. Tasarımcı, pasif optik ağları dikkate almak daha iyi olur.

PLC Splitter, pasif optik ağlarda düşük maliyetli bir fiber optik seçeneğidir. PLC ayırıcı tasarım düzlemsel dalga kılavuzu devre teknolojisini içerir ve temel bileşen PLC ayırıcı çip, yüksek optik performans sunar.  PLC Splitter cihazların ayrılma oranları GPN, EPON, FTTX uygulamalarında farklı abone numaralarını ve PON mimarilerini karşılayabilen 1×2 ile 64 veya 2×2 ile 64 olabilir. Ayrıca, PLC Splitter, çeşitli uygulama ortamlarına uyacak şekilde küçük form faktörü olabilir.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan