POE Ethernet Nedir? Ne İşe Yarar?

POE Ethernet Nedir? Ne İşe Yarar?

POE, İngilizce ’deki Power Over Ethernet teriminin baş harflerinden meydana gelmektedir. Kullanım amacı ise belli standartlar ve öze tasarımlar kapsamında gerçekleşir. POE, belli bir sistemin çalışma için gereken enerjinin ethernet portundaki belirli pinler kullanılarak gerçekleşmesi işlemidir. Bu çalışma prensibi sayesinde enerji iletimi için ayrıca bir kablo kullanımına gerek kalmamaktadır.

Power Over Ethernet teknolojisi özel bir sistem olarak kullanıcı karşısına çıkar. POE sayesinde ethernet kablosu aracılığı ile herhangi bir veriyi ya da elektriksel gücü güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz.

POE, geçmişte ilk defa 2000 yılında Cisco’nun geliştirdiği bir teknoloji olarak karşınıza çıkmaktadır.  O zamanlarda POE, IP telefonlarla birlikte yaygınlaşmaya başlamıştır. Kablosuz ağların ortaya çıkması ile birlikte bu sistemin kullanım alanı değişiklik göstererek yerelde elektrik olmayan bölgelere güç dağıtımı gerçekleştirmiştir.

POE temel anlamda elektriksel gücün bir kaynak cihazdan ethernet kablosuna aktarılması ile çalışma sağlar. Daha sonra bu gücün aynı şekilde hedef cihaz tarafından ethernet kablosu aracılığıyla alınmasında etkin rol oynar. Bu sayede hedef kaynaklar aracılığıyla ethernet üzerinden aktarım gerçekleştirilmiş olur.

Elektriksel güç, POE Switch olarak adlandırılan ağ cihazları ile direkt olarak kablo ortamına aktarılabilir. Anahtarlayıcıdan gelen veri ya da güç kaynağından gelen güç, enjektör ile birleşme gösterir. Daha sonra bu veri kablo ortamına kolay bir şekilde aktarılır. Her iki durumda da veri aktarımı ve elektriksel güç ethernet kablosu aracılığı ile amacına ulaşır.

POE Ethernet Avantajları Neler?

POE ethernet sayesinde hedef cihaz için ayrı bir güç kurulumuna ya da bağlantısına gerek duymadan aktarım sağlayabilirsiniz.

POE ethernet alan tasarrufuna olanak tanıyan ve oldukça kolay bir kurulama sahip olan sistemdir.

Anahtarlayıcı ile hedef cihaz arasında tek bir kablo kullanarak POE üzerinden veri aktarımını gerçekleştirebilirsiniz.

POE ethernet alan tasarrufuna olanak tanıyan ve oldukça kolay bir kurulama sahip olan sistemdir.

Hedef cihazları LAN kablosunun olduğu bir yere kolayca taşıyabilirsiniz.

Şebeke yetmezliği sorunu olduğunda dahi hedef cihazdaki elektriksel güç garanti altındadır.

Elektriksel güç kaynağının uzaklık derecesi ya da mesafe ölçüsü gibi detaylar cihazın konumlanması açısından herhangi bir etkiye sahip değildir.

Şebeke voltajı içermediği için güvenli bir sistem sunar.

Hedef cihazlar kolay bir şekilde uzaktan kapatılabilir ve yeniden başlatılabilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan