Port ve Port Doluluğu Nedir?

Port ve Port Doluluğu Nedir?

Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı kavramlardan biri port kelimesidir. Türkçede liman olarak bilinen portlar bilgisayarlar için önemli bir parçadır. Liman kelimesi ile aynı anlama gelen portlar kelimede olduğu gibi yükleme ve boşaltma işlemlerinin yapıldığı yer olarak değerlendirilebilir. Buna göre portlar belirli bir bilgiyi alarak ilgili alana taşınmasını sağlayan yardımcılardır. Portlar söz konusu olduğunda bilgisayar kullanıcıların sıkça karşılaştığı bir durum da port doluluğudur.

Bütün bilgisayarların birbirileri ile iletişim kurmasını sağlayan IP adresleri oldukça önemli bir kavramdır. Söz konusu IP adresleri bölünmek suretiyle sanal veri yollarını meydana getirir. Port olarak adlandırılan bu köprüler bilgisayar ağları arasındaki bağlantıların kurulmasını sağlar. Bir bakıma bilgisayarlar arası veri alışverişi sağlayan portlar kullanım esnasında sıklıkla ihtiyaç duyulan bir eleman şeklinde ifade edilebilir.

Port doluluğu en temel anlamıyla bulunduğunuz bölgedeki internet hattının bağlı olduğu santral üzerinde size tanımlı olan portlarda hiç boş yer kalmaması anlamına gelir. Söz konusu port doluluğu özellikle internet bağlatma işlemlerinde engel teşkil eder. Size tahsis edilmiş bir port bulunmadığında internet başta olmak üzere pek çok işlemden mahrum kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra portun başka bir operatör için tahsis edildiği durumlarda da port doluluğu problemi ile karşılaşabilirsiniz.

İnternet sağlayıcınızla iletişime geçtiğinizde ikamet ettiğiniz alandaki port doluluk durumu kontrol edilir. Yapılan kontroller sonucunda boşta port bulunmadığı için internet hizmeti için gereken desteği alamazsınız.

Port Dolu Olduğunda İnternet Bağlantısı İçin Ne Yapılmalıdır?

Port doluluğu nedeni ile internet bağlantısına erişemeyen kullanıcı sayısı oldukça fazladır. İnternet bağlantısı yaptırmak istediğinizde port doluluğu nedeniyle hizmet alamayabilirsiniz. Bu durumda pek çok kullanıcı dolu port sorunun nasıl çözeceğini merak eder.

Ana santralde kapasite dolduğu zaman başvurunuz bundan dolayı sonuç alamayabilir. Bu durumda başvuru yapsanız dahi bulunduğunuz alanda boş port bulunmadığı için başvurunuz beklemeye alınır. Bu sorunu çözmek için hâlihazırda başvuruda bulunulan kullanıcılar adına port havuzunun genişletilmesi amacıyla işlemler başlatılabilir. Dolu port problemi ile karşılaşmamak için bir yere taşınmadan önce gerekli kontrolleri yapmanızda fayda var.

Yorum Yap
0 Yorum yapan