Port Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Port Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Bazı sektörler açısından port yönlendirme işlemi büyük önem taşır. Özellikle oyun sektöründe port yönlendirme (port forwarding) sıklıkla ihtiyaç duyulan adımlardan biridir. Port yönlendirme işlemi en basit anlamıyla uygulamalara erişim vermek, web sitelerine ve hizmetlere çevrimiçi olarak erişmek sağlamak amacıyla kullanılır.

Söz konusu port sayesinde bilgisayarla dış aygıtlar arasındaki iletişim güçlü bir şekilde sağlanmış olur. Bunun yanı sıra port yönlendirme kablo ile iletişimi sağlayan veri kanalı olarak da adlandırılır. Genel anlamda günlük kullanımda geniş yer kaplayan portlar, fiziksel port ve sanal port olarak iki gruba ayrılır.

Basit bir ifadeyle, telefondan bilgisayara ağda bulunan her cihaza router tarafından IP adresi atanmaktadır. IP adresleri ise iki türlü sınıflandırma ile karşınıza çıkar. Buna göre IP adresleri herkese açık (public) ve özel (private) olarak isimlendirilir. Herkese açık IP adresiniz Google arama motoru üzerinde yer almaktadır. Özel IP adresleri ise yerel ağlarda kullanılan bir seçenektir. Dışarıda kullanılamayan bu adresler veri aktarımı sırasında verinin hangi özel IP’ye ulaştırılacağını bilmeniz gerekir. Bu noktada portlar devreye girerek görevi üstlenir.

Portlar hem giden hem gelen bağlantılarda sıklıkla kullanılır. Port yönlendirme işleminde ise cihazın dışarıdan gelen bağlantıları beklemesi ve kabul edilmesi amaçlanır. Giden bağlantılar için router port yönlendirmesine ihtiyaç duyulmaz, bu işlem bağlantı sırasında otomatik olarak devreye girmektedir. IP adresini korumanın en iyi yöntemi olan port yönlendirme bu özelliği ile sıklıkla ihtiyaç duyulan bağlantılar arasındadır.

Port Yönlendirme Aşamaları

Port yönlendirme için öncelikle uygulamada veya ağ cihazında kullanacağınız protokolü belirlemenizde fayda var. Söz konusu bilgiye ayarlar menüsünden ulaşarak işlemi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Port yönlendirme işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Port yönlendirmede ilk olarak router yönetim sayfasına erişmeniz gerekir. Bu işlemi tamamlamak için web tarayıcınıza 192.168.0.1 veya 192.168.1.1 adresini yazabilirsiniz.

Ardından router yapılandırma sayfasına erişerek ve “Port yönlendirme” veya “Port forwarding” sayfasına geçin. Oluşturduğunuz yönlendirme kuralına bir isim vererek işleme devam edebilirsiniz. Ardından yönlendireceğiniz port aralığını belirtin. Tek bir porta yapılan yönlendirmelerde başlangıç ve bitiş için aynı port adresi yazmanız istenebilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan