Power Supply (Güç Kaynağı) Nedir?

Power Supply (Güç Kaynağı) Nedir?

Gün içinde kullandığınız birçok teknolojik ürün içinde belli başlı destekler gerekir. Özellikle küçük ve büyük çaplı sistemler güç almak için bir kaynağa ihtiyaç duyar. Bu nedenle rutin olarak kullanılan birçok sistem için gerekliler listesinde güç kaynakları yer alır. Güç kaynağı aynı zamanda power supply adıyla da bilinir.

Güç kaynakları birçok sisteme uyum sağlayan özelliği ile günlük hayatta kullanılan ürünlerin çalışmasına katkıda bulunur. Sistemlerin ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan güç kaynaklarının tamamı güç kaynağı olarak değerlendirilir.

Rutin olarak kullandığınız pil ve adaptör gibi malzemeler güç kaynağı listesinde yer alır. Pil ve adaptör gibi basit güç kaynaklarının yanı sıra daha farklı kaynak seçenekleri de mevcuttur.

Genel olarak bir bilgisayarın ihtiyaç duyduğu güç kaynağı diğer küçük aletlere kıyasla daha farklı olabilir. Güç kaynakları kullanıldığı sisteme bağlı olarak farklı isimle karşınıza çıkabilir.

Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Güç kaynağı temel anlamda bilgisayarın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için kullanılır. Bilgisayara enerji sağlayan bu güç kaynağı işlem esnasında ısınma ve soğutma gibi aktiviteler gerçekleştirir. Bu işlemin yapılabilmesi için güç kaynağında fan desteğine yer verilir.

Güç kaynağı genel olarak fazla enerji tüketen ve bu nedenle güçlü fanlara ihtiyaç duyan bir sistemdir. Güç kaynağında fan desteği bulunmadığında fazla ısınma sorunları meydana gelebilir. Günlük hayatta sıklıkla tercih edilen güç kaynağı olarak ATX güç kaynağı örnek verilebilir. ATX güç kaynaklarında güç desteği dijital bir şekilde yer aldığı için bilgisayarın açılması ile birlikte aktif bir hal alır.

Güç Kaynağı Neyden Oluşur?

Güç kaynakları genel olarak ATX anakart bağlantı çıkışı ile kullanıcı karşısına çıkar. Aynı zamanda güç kaynakları dört adet 5V ve 12V sabit disk ve kompakt diskinden meydana gelir. Bunun yanı sıra iki adet 5V ve 12V diske sürücü çıkışlarını güç kaynaklarında görebilirsiniz.

Güç kaynakları genelde gün boyu sürekli olarak çalışan sistemlerdir. Bu nedenle çalışmaya bağlı olarak ısınabilir. Güç kaynağının soğuma dengesini sağlamak için fan desteği standart olarak tüm kaynaklarda bulunmalıdır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan