Rack ve Tower Kasa Sunucu Nedir?

Rack ve Tower Kasa Sunucu Nedir?

Sunucular günlük hayatta kullanılan bilgisayarlara benzeyen ve içerisinde işlemci (CPU), bellek (RAM) ve sabit sürücü gibi bileşenler bulunan özel bir sistemden oluşur. Ancak sunucuların en önemli özelliği, ev ortamında kullandığınız bilgisayarlardan çok daha gelişmiş özellikler sunmasıdır. Hızlı ve etkin bir kullanım için gereken her şey sunucu sistemlerinde standart olarak yer alır.

Sunucular genel olarak 7 gün 24 saat kesintisiz bir çalışma performansı ve dayanıklılık desteğini bir arada deneyimlemenizi sağlar. Ağ üzerindeki istemcilere veri, kaynak ve dosya paylaşımı yapan sistemler sunucularda standart olarak yer alır. Birçok amaç ve kullanım alanına sahip olan sunucular özel bir veri tabanı desteğini de kullanıcı hizmetine sunar.

Sunucular kullanım şekli ve amacına göre farklı çeşitlerle kullanıcı karşısına çıkabilir. Rack ve Tower kasa sunucuları da bunlardan biridir.

Tower kasa sunucular en temel anlamı ile server şeklinde kullanılmak için tasarlanmış bir sistemdir. Tower kasa tek başına duran ve dik bir kabine yerleştirilen bilgisayar sistemi olarak ifade edilebilir. Yapı olarak Tower kasalar masaüstü bilgisayarlar ile benzerlik gösterebilir. Birçok özelliği ile Tower kasa sunucuları diğerlerine kıyasla daha avantajlı sistemlere sahiptir.

Rack sunucu sistemleri Türkçe’ye raf sunucusu olarak çevrilir. Adı ile benzerlik gösteren bu sunucu bir rafa yerleştirilerek kullanılmaya uygundur.

Rack sunucular işletmeler için oldukça ideal ve yüksek performans sunan sistemlere sahiptir. Bu sunucu sistemini kullanarak çalışma ortamında sağlıklı ve güvenli veril alışverişi yapılabilir.

Rack ve Tower Kasa Sunucu Avantajları Neler?

Rack sunucular diğerlerine kıyasla bulunduğu alanda daha az yer kaplar.

Rack sunucu maliyet açısından diğer tür sunuculara göre daha uygundur.

Kurulum ve yerleştirmesi açısından rack sunucu daha avantajlıdır.

Kablolama ve dizayn açısından basit bir görünüm sunar.

Tower sunucu sistemleri Rack ya da Blade sunucular ile kıyaslandığında çok daha ağır bir yapıya sahiptir.

Bu sunucuyu kullanarak mevcut bir ağa sınırsız sayıda sunucu ilave etmek mümkün hale gelir.

Tower sunucu sistemi sayesinde hızlı bir soğutma özelliğine sahip olursunuz.

Bu sunucuda bileşen yoğunluğu minimum düzeydedir.

Tower sunucu ölçeklenebilir özelliği ile kullanıma sunulur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan