RAM Bellek Modeli Nasıl Öğrenilir?

RAM Bellek Modeli Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar kullanıcıları için birçok parça ve donanım hayati öneme sahiptir. Maliyet ve kullanım açısından önem arz eden parçalara dair pek çok detay kullanıcıların gözünden kaçabilir. Özellikle bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen parçalar söz konusu olduğunda her kullanıcı onun hakkındaki tüm detaylara ulaşmak ister.

Bilgisayarın geçici hafızası olarak tanımlanan RAM bellekler temel anlamda cihaz kapanana kadar tüm verileri kayıt altına alır. Kapatma işlemi gerçekleştikten sonra ise tüm program ve diğer kayıtlı olan her şey silinir.

RAM bellekler bilgisayar performansı ile doğrudan bağlantılı olan parçalardır. Bu nedenle kullanım esnasında hız ve performans sorunlarıyla karşılaştığınızda bellek değişimlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Genel olarak RAM bellek türünün kapasitesi yükseldikçe performans da o ölçüde artış gösterir.

RAM bellekler bilgisayar için hayati bir görev üstlenen parçaların başında yer alır. Genel olarak birçok kullanıcı RAM belleğe ait detaylar hakkında pek bilgi sahibi olmadığını söyler. Özellikle RAM bellek modeli ihtiyaç halindeki değişimler için bilinmesi gereken detayların başında gelir.

RAM Marka ve Modeli Öğrenme

Yeni bir RAM bellek satın almadan önce ya da değişim yaparken marka ve model gibi detaylara sahip olmanız uygunluk açısından oldukça önemlidir. Cihazınızla uyum sağlamayan RAM bellek sorunu ile karşılaşmamak için doğru modeli bilmek önem arz eder. Bunun için bilgisayarınızdaki RAM belleğin marka ve modelini önceden öğrenerek tercih yapmanızda fayda var.

Her kullanıcı hayalini kurduğu bilgisayar performansına ulaşmanın yollarını arar. Bunun için öncelikle doğru marka ve modele sahip RAM belleği seçerek işleme başlamanız gerekir. Bilgisayarınıza ait RAM belleğin modelini bilmiyorsanız aşağıdaki yöntemle kolayca öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızda yer alan bellek modelini öğrenmek için bilgisayarı açarak işleme başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra bilgisayarınızda yer alan “Görev Yöneticisi’ sekmesine gidin. Görev Yöneticisi sekmesini açarak, “Performans” sekmesine tıklayarak işleme devam edin.

Karşınıza çıkan ekranda solda yer alan sütundan belleği seçebilirsiniz. Burada karşınıza çıkan sağ üstte yer alan bilgiye göz atın. Söz konusu alanda bilgisayarınızın bellek türü ve kaç GB olduğu bilgisi yer almaktadır. Aynı sekmede RAM bellek modelini görebilir ve kaç GB olduğunu öğrenebilirsiniz.

RAM satın almak için tıklayınız.

Yorum Yap
0 Yorum yapan