RAM Hızı ve RAM Frekansı Nasıl Öğrenilir?

RAM Hızı ve RAM Frekansı Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar kullanıcılarının zaman zaman karşılaştığı belli başlı problemler vardır. Kullanıma bağlı olarak bilgisayarda görülen problemler değişiklik gösterebilir. Genel olarak bilgisayarlar farklı nedenlerden dolayış çeşitli yavaşlama ve kasma sorunları ortaya çıkarabilir. Bu tarz durumlarda akla ilk gelen neden RAM bellekteki yoğunluk olur.

RAM bellekte görülen yoğunluğa bağlı olarak fazla güç tüketimi görülebilir. Buna bağlı olarak RAM bellekteki fazla güç boşaltılmadığında çeşitli sinyallerle kendini gösterir. Bilgisayar kullanıcılarının RAM bellekteki sorunu erkenden fark etmesi hız problemlerini çözmek açısından önemli bir adımdır.

Birçok kullanıcı bilgisayarında yaşanan performans ve hız gibi sorunlara teknik arızaların neden olduğunu düşünür. Ancak bilgisayarınızda RAM’den kaynaklanan problemler olabilir. Bilgisayardaki yavaşlığın nedenini bulmak için bazı önemli testleri yapabilirsiniz. Bunların başında RAM hızı ve RAM frekansı gibi değerlerin ölçümü yer alır.

Bilgisayar kullanıcıları genelde cihazını fazla yormadığı için RAM hızında herhangi bir yavaşlama olmadığını düşünür. Cihaz üzerinde yapılan her bir işlem ve hareket temelde RAM’ de kayıt edildiği için zamanla yorulma ve yavaşlama gibi sorunlar görülebilir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak RAM hızı ve frekansını öğrenebilirsiniz.

Görev Yöneticisi ile RAM Hızı Ölçme

Bilgisayarlar günlük kullanım başta olmak üzere birçok işin icra edilmesi için sıklıkla ihtiyaç duyulan cihazlar arasında yer alır. Cihazı kullanım amacı ve sıklığınız yoğun olmasa dahi performans açısından RAM hızını ölçebilirsiniz. RAM hızını ölçtükten sonra karşınıza çıkan gereksiz uygulamaları silerek yoğunluğu azaltabilirsiniz. Görev yöneticisi üzerinden RAM hızını kolay bir şekilde ölçebilirsiniz. RAM hızını ölçmek için öncelikle Ctrl + Shift + Esc kısayol tuşlarını kullanarak görev yöneticisini başlatın. Bu işlemin ardından performans sekmesine giderek bellek kısmına tıkladığınızda RAM hızı karşınıza çıkacaktır.

CPU-Z ile RAM Frekansı Ölçme

Bilgisayardaki RAM hızı ve frekansını öğrenmek için farklı programlardan destek alabilirsiniz. Buna göre, CPU- Z program aracılığı ile cihazınızın RAM frekansını ölçebilirsiniz. Kolay bir kurulama sahip olan CPU-Z’yi indirerek kullanıma başlayabilirsiniz. Bu programı kurduktan CPU-Z gerekli analizleri yaparak işleme başlar. Bu aşamadan sonra RAM hızı dahil olmak üzere birçok ayrıntıyı ekran üzerinden size sunacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan