RAM Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

RAM Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar kullanıcılarının pek çoğu için her bir donanım büyük önem taşır. Özellikle, bilgisayarlara sonradan eklenebilen ya da değiştirmeye uygun parçalar kullanıcıların dikkatini çeker. Bilgisayarların kısa belleği olarak bilinen RAM de bunlardan biridir. Birçok nedenden dolayı bilgisayarlarınızın RAM’inin değişmesi gerekebilir. En temel anlamı ile RAM’ler aktif bir bilgisayar kapanana kadar yaptığınız tüm işlemleri kaydeden birim olarak bilinir. Bir bilgisayarı kullandığınız süre boyunca yaptığınız bütün işlemler kayıt altına alınır ve kapattığınızda silinir.

RAM’ler genel olarak bilgisayarların performansını doğrudan etkileyen bir donanım olarak bilinir. RAM’in yorulduğu anlarda bilgisayarın ısındığını ya da yavaşladığını görebilirsiniz. Bilgisayarın performansını artıran bir RAM seçerken aşağıdaki adımları göz önüne alabilir ve buna göre tercih yapabilirsiniz.

Kullanım Amacını Belirleyin

RAM bellek bilgisayarın kullanım amacına göre değişiklik gösterdiği için kullanım amacınıza uygun bir seçeneğe yönelmeniz gerekir. Bilgisayarı günlük kullanım ve video gibi yormayan amaçlar için tercih ediyorsanız standart bir RAM işinizi görecektir. Ancak yüksek performanslı oyunlar ve uygulamalar için daha iyi bir RAM miktarı seçmeniz gerekecektir.

Bellek Hızını Kontrol Edin

Bir RAM’in MHz değeri ne kadar yüksekse veriler o kadar hızlı gönderilebilir ve alınabilir. Genel olarak, RAM’ler 1033 ile 3000 MHz arasında değişen hızlara sahiptir. Söz konusu hızın en verimli şekilde kullanılabilmesi için anakartın desteklediği hızı göz önüne almanız gerekir. Bu nedenle, bilgisayarınıza yeni bir RAM satın almadan önce anakartınızın kaç MHz desteklediğini öğrenebilir ve buna uygun seçeneğe yönelebilirsiniz.

Gecikme Süresini Önemseyin

Genel olarak dizüstü bilgisayar modellerinde kullanılan RAM’ler CAS değeri ile karşınıza çıkar. CAS değerleri en temel anlamı ile belleklerin gecikme süresini belirtmek için kullanılır. Gecikme süresi düşük olduğunda kullanacağınız RAM’in daha hızlı çalışacağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle, hızlı bir RAM için genel olarak düşük CAS değerleri önerilir. CAS 7 değer aralığına sahip RAM ile kaliteli bir deneyim elde etmek mümkündür.

32 Bit ve 64 Bit Farkına Dikkat Edin

32 Bit işlemci için 32 Bit işletim sistemi, 64 Bit işlemci için ise 64 Bit işletim sisteminden yardım alınır.  RAM kullanımında da önem taşıyan Bit seçenekleri depolama alanını doğrudan etkiler. 32 Bit işlemciler ile 4 GB’a kadar RAM kullanımı sağlanır. 64 Bit işlemciler ise çok daha büyük depolama alanı ile karşınıza çıkar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan