RAM’de Slot Sayısı Nasıl Öğrenilir?

RAM’de Slot Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarlarda karşınıza çıkan slot, basit bir ifade ile bilgisayarın anakartı üzerinde yer alan ve çeşitli girişlere imkan tanıyan donanım olarak tanımlanabilir. Bu parça sayesinde bilgisayara ait donanımları ve değiştirilmesi gereken bileşenleri kolay bir şekilde işlemden geçirebilirsiniz.

Günümüzde bilgisayarlarla özdeşleşen slot sisteminin ilk kez Intel tarafından 1997 yılında geliştirildiği bilinir. Geçmişten bu yana çeşitli gelişmeleri geride bırakan slot, en son günümüzdeki halini almıştır.

Yeni bir bilgisayar alan ya da almayı düşünen pek çok kullanıcının aklında zamanla yaşayan performans kayıpları vardır. Çoğu zaman cihaz kullanıcıları başlangıçtaki performansın bir süre sonra düşmesinden şikayetçi olur. Bilgisayarda yaptığınız işlemlerin çokluğuna bağlı olarak RAM performansınız ve dolaylı olarak cihazınız olumsuz etkilenebilir. Cihazınızda çoklu işlemler yapacağınız sırada RAM’inizin yetersiz olduğun görebilirsiniz. Beklediğiniz performansa ulaşamadığınız zaman RAM’inizde bir problem olduğunu anlamanız mümkün. Slot girişi sayesinde bilgisayarınıza uygun yeni bir RAM takabilir ve performans sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Bu noktada slot bilgisayarın parça ve donanımın değişiminde önemli bir role sahiptir.

Birçok bilgisayar kullanıcısının slot ile ilgili cevaplanmayı bekleyen bazı soruları vardır. Özellikle bilgisayarına ait slot girişinin yerini tam olarak belirleyemeyen kullanıcı sayısı bir hayli fazladır. Genel olarak bilgisayarlardaki slot yeri ve slot sayısı belli standartlara sahiptir. Ancak slot sayısı ve konum gibi detaylar cihazı markasına göre farklılık gösterebilir. Tüm cihaz ve markalar için slot sayısını öğrenmek isteyenler aşağıdaki adımları takip edebilir.

Ctrl + Alt+ Del ile Slot Sayısı Öğrenme

Bu yöntemle slot sayısını öğrenmek için bilgisayarınızı açık konuma getirin.

Ardından Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonlarına basarak ilk adımı atabilirsiniz.

Burada açılan kısımdan Görev Yöneticisi kısmını seçebilirsiniz.

Karşınıza bir ekran açılacak ve orada Seçenekler kısmı görülecektir. Bu seçeneğin hemen altında performans sekmesi yer alır, bu sekmeye tıklayın.

Bu aşamadan sonra karşınıza Bellek yazan bir pencere açılacaktır. Bellek kısmına tıklayarak işleme devam edin.

Burada açılan sayfanın sol tarafında Bellek yazısının altında bulunan sayı, slot sayısını ifade etmektedir.

Bilgisayarın marka ve modeline göre slot sayıları değişiklik gösterse de bu sayıyı öğrenmek için aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan