Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Router, Türkçede yönlendirici olarak anılan bir cihazdır. Çok sayıda bilgisayar, sunucu ya da ağ cihazının birbirleri ile irtibat halinde olduğu internet altyapıları bu cihaz sayesinde gerekli bağlantıyı sağlar. Ağlar arası iletişimin kurulmasını ve iletişimi yönlendirmeyi kolaylaştıran router, kullanıcı odaklı çözümler sunar.

Router Nedir?

Router cihazlar bir ağdan gelen veri paketlerini analiz eder ve görüntüler. Ardından bu verileri başka bir ağa aktarır. Çalışma prensibi gereği bu işlevi yerine getiren routerler, bu noktada yönlendirici görevi üstlenir.  Geniş bir kullanım alanına sahip olan router cihazı verilerin sorunsuz bir şekilde iletilmesi ve verinin teslim edileceği yolun belirlenmesi açısından oldukça önemli ürünlerdir.

Router cihazları gelen bir veriyi yönlendirmekle görevli olsa da bunun yanı sıra veri paketlerini inceleme, görüntüleme ve çevirme işlemlerini gerçekleştirir. Bu noktada router cihazları gelen paketlerin ulaşacakları adresleri belirlemede etkin rol oynar. Birçok kullanıcı ağlar arası iletişimi sağlayan routerlerin internet desteği sağladığını düşünür. Ancak router internet bağlantısı sağlayamaz. Router ile internet üzerinden iletişim sağlamak için router cihazının modeme bağlanması gerekir. Bu sayede routerlar modem üzerinden internete bağlanabilir. Router cihazlarında yer alan ethernet yuvalarını kullanarak router cihazları kolay bir şekilde model ile ilişki kurabilir.

Genel olarak router cihazları birden fazla alanda kullanım için uygun özellikler sergiler. Özellikle evde, ofiste ya da farklı noktalarda kullanılan internet bağlantısında router desteği alınabilir. Router cihazları sayesinde internet farklı cihazlara dağıtılmış olur. Router genel olarak kapsadığı alan içerisinde tek bir modem üzerinden internet erişimi sağlayacak özelliktedir. Birçok avantajı beraberinde getiren router cihazları kablolu ve kablosuz seçenekleri ile kullanıma sunulur.

Wi-Fi sistemi sayesinde router ile kablosuz bağlantı kurmak mümkündür. Bu noktada router cihazları hem cihazlar ve ağlar arası iletişim kurabilmek hem de Wi-Fi alanını genişletmek için tercih edilen ürünler arasındadır.

Router ve Modem Arasındaki Fark

Birçok kullanıcı modem ile router cihazların aynı görevi üstlendiğini düşünür. Bu aygıtların temel farkı, router cihazının yerel ağları birbirine bağlıyor olmasıdır.

Tek başına internet erişimi sağlayamayan router cihazlarının aksine, modem internet erişimi sağlamaktadır. Router cihazlarının internete erişebilmesi için modeme bağlamanız gerekir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan