Router Türleri Nelerdir?

Router Türleri Nelerdir?

Türkçe karşılığı yönlendirici olan Router, gelen paketlerin başka bir ağa aktarılmasına olanak sağlayan donanım aygıtının adıdır. Özellikle internet ağı söz konusu olduğunda Router etkin ve hızlı bir şekilde faydalanmanıza olanak sağlar.

Bulunduğunuz ev, ofis ya da geniş iş alanlarında çoğu zaman internetin yeterli düzeyde olmadığını görebilirsiniz. Kablosuz bir şekilde modeme bağlanan Router sayesinde interneti etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Router basit ve etkili kullanımı ile birçok alanda kendine yer bulur. Özellikle, ofis ve şirket gibi geniş alanlar için ihtiyacınız olan internet desteğini uygun şekilde almanızı sağlar. Router, küçük ve ortamda fazla yer kaplamayan bir cihaz şeklinde karşınıza çıkar. Tıpkı modemde olduğu gibi Router cihazını kolayca kurabilirsiniz. Ruoter’i aktif hale getirmek için ethernet kablosu kullanmanız yeterli olacaktır.

Router cihazları genel olarak iki farklı türde karşınıza çıkar. Kullanım alanınıza en uygun Router cihazına karar vermek için türler hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Router cihazları tek birimli ve çok birimli olarak iki farklı türdedir.

Router cihazını kullanacağınız alanı belirleyerek hangi türün size daha uygun olduğunu bulabilirsiniz. Tek birimli Router cihazı ev ve küçük ofis gibi alanlar için ideal verimi sağlar. Tek birimli Router ile bulunduğunuz alana kadar eşit sayıda Wi-Fi sinyali yayabilirsiniz.

Geniş bir alanda kurulu olan iş yerleri için çoklu birim desteği sunan Router cihazları ideal olacaktır. Ethernet kablosu ile çoklu birime sahip Router cihazını kurarak kolayca aktif hale getirebilirsiniz. Router cihazından beklediğiniz verime ulaşabilmeniz için stratejik bir yere yerleştirmeniz gerekir. Bunun için herhangi bir engelin bulunmadığı direkt olarak sinyal alabileceğiniz bölgeleri tercih edebilirsiniz.

Router Cihazının Modemden Farkı Nedir?

Günlük hayatta geniş bir yer kaplayan Modem ve Router cihazları arasındaki farkları merak ediyor olabilirsiniz. Genel olarak, birbiri ile yakın görünen bu iki sistem bağlantı noktasında birbirinden ayrılır. Router cihazı ile yerel ağları birbirine bağlayabilirsiniz. Ancak sadece Router ile internet erişimi sağlamak mümkün değildir.

Modem temel anlamı ile internete erişmenizi sağlayan cihazdır. Router ise modeme bağlanarak interneti kullanmanıza olanak sağlar. Modeme atanan IP adresi üzerinden router cihazına bağlanılır ve internetin etkinliğini artar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan