Server CPU Çeşitleri

Server CPU Çeşitleri

Türkçe karşılığı işlemci olan CPU, kullanılan bilgisayarların sistemini oluşturan donanımlar arasında yer alır. CPU bilgisayar için önemli ve gerekli olan parçaların başında gelir. Server ise birçok ve büyük bilgisayar sistemleri arasında iletişim sağlar. Server en temel anlamı ile bilgisayarların ağ bağlantısını içinde saklayan ve iletişim sağlayan teknoloji birimi olarak bilinir.

Bilgisayarın türüne bağlı olarak ihtiyaç duyulan sistem ve donanımlar değişiklik gösterebilir. Kullanılan bilgisayarın türü ve kullanım amacına göre gereken sistemler artıp azalabilir. Normal bilgisayar ile günlük hayatta kullanım sağlamak için sıradan bir CPU yeterli olacaktır. Ancak yüksek iletişim gerektiren büyük bilgisayarlar için daha kapsamlı bir sunucu desteği gerekir.

Server CPU sayesinde büyük bilgisayarlarda hızlı ve etkin bir performans elde edebilirsiniz. Server CPU parçası bilgisayar için önemli olan sistemlerin başında gelir. Günlük kullanımda yer alan işlemciler standart bilgisayarlar için yeterli olsa da üst düzey kullanımlar için CPU sunucusu gereklidir.

Server CPU’lar ileri seviye işlemci olarak nitelendirilir. Bu nedenle, günlük kullanımdaki işlemciler ile üst düzey olanlar arasında hız açısından bazı farklılıklar bulunur.

Server CPU Çeşitleri Nelerdir?

Geçmişte kullanılan işlemciler ile günümüzdekilerin bilgisayara yerleşmesi açısından bazı farklılıklar vardır. Günümüzde kullanılan işlemcilerin daha pratik bir şekilde takılıp sökülmesi için çeşitli yuvalar geliştirilir. Bu noktada CPU çeşitleri anakart üzerindeki yerini alması için farklı şekillerde tasarlanır.

CPU işlemci türlerinden biri soket ve kare şekli ile karşınıza çıkan seçeneklerdir. Soket CPU sisteminin üst yüzeyinde CPU’ya ait marka ve model detaylarını bulabilirsiniz. İşlemci üzerinde hangi soket yer alıyorsa ona uygun CPU desteğinin seçilmesi gerekir.

Bir diğer CPU sistemi olan slot işlemci türü, anakart üzerinde dik bir şekilde monte edilir. Slot işlemci çeşidi dikdörtgen yapısı ile kullanıcı karşısına çıkar. Dikdörtgen yapılı CPU‘ya ait bağlantılar ve bileşenler kart üzerinde yer alır.

CPU çeşidine bağlı olarak kullanıcıya sunulan artı ve eksi özellikler değişiklik gösterebilir. Slot işlemci desteğinin kenarlarında soğutucu özelliği bulunur. Artı bir özellik sunan bu CPU sistemi günümüzde kullanılmayanlar arasında yer almaktadır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan