Sinyal Tekrarlayıcı (Repeater) Nedir?

Sinyal Tekrarlayıcı (Repeater) Nedir?

Günlük hayatın akışını sağlayan en önemli güçlerin başında internet yer alır. Bulunduğunuz ortamın genişliğine bağlı olarak internet sağlayıcınızın yetersiz kaldığı bölgeler olabilir. Repeater sayesinde zayıf ya da oldukça düşük olan interneti yüksek bir seviyeye taşıyabilirsiniz.

Daha uzun mesafelere interneti ve hızını bozmadan taşıyan cihaza sinyal tekrarlayıcı denir. Repeater, çalışma prensibi gereği tek bir segmentten diğerlerine sinyal aktarımı gerçekleştirir. Sinyal tekrarlayıcılar iki Ethernet arasında alıcı-verici arasında ilişki kuran bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, alıcı ve vericiyi değiştirerek farklı fiziksel ortamları bir araya getirebilirsiniz.

Sinyal tekrarlayıcının aktif bir şekilde kullanılabilmesi için bazı kabloların eksiksiz bulunması gerekir. Bu nedenle, Repeater cihazlarında sarı renkli bir kablo bulunur. Bu sarı kabloların biri Ethernet çıkısı diğeri ise telefon için kullanılır.

Modüler bir sinyal tekrarlayıcı tercih ederek bir binaya ait tüm kabloları merkezileştirebilir ve yapılandırma gerçekleştirebilirsiniz.

Sinyal tekrarlayıcılar temel anlamda ortamdaki engelleri azaltarak interneti verimli bir şekilde kullanabilmeniz için tasarlanır. Özellikle bulunduğunuz bölge dağlardan ya da yüksek binalardan dolayı sinyalleri engelliyor olabilir. Repeater cihazları sayesinde engelleri azaltarak verimli bir şekilde internet kullanabilirsiniz. Bu sayede internetin daha uzak mesafelere kolayca ulaşması sağlanır.

Sinyal Tekrarlayıcı (Repeater) Nerede Kullanılır?

Birçok işlemin internet üzerinden gerçekleştirildiği günümüzde hız büyük bir öneme sahiptir. Her kullanıcı bulunduğu ortamdaki internetin herhangi bir engele takılmadan hizmet sunmasını ister. Birçok nedenden dolayı kullanabileceğiniz Repeater sayesinde interneti engelsiz bir şekilde deneyimleyebilirsiniz.

Sinyal tekrarlayıcılar çoğunlukla kıtalararası ve okyanus ötesi kablolarda kullanılır. Bu sayede, mesafenin uzaması ile birlikte oluşan sinyal zayıflığının önüne geçilmiş olur.

Sinyal tekrarlayıcılar birçok kablo türünde kullanılabilir. Bu sayede fiber ve bakır kablolarda aynı anda etkin bir işlem sunabilir. Bunun yanı sıra, günlük hayatta yer edinen radyo iletişim hizmetlerinde de sinyal tekrarlayıcılara yer verilir.

Optik iletişimde sinyali elektriğe dönüştüren ve yeniden üreten anlamında sinyal tekrarlayıcılardan yardım alınır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan Repeater desteğini birçok sektörde görmek mümkündür. Başta TV, radyo, optik ve dijital işlemler olmak üzere pek çok alanda sinyal tekrarlayıcıların desteğine ihtiyaç duyulur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan