SPF Modül Nedir? Ne İşe Yarar?

SPF Modül Nedir? Ne İşe Yarar?

SPF, fiber optik bağlantı sisteminde önemli bir yere sahip olan genişleme yuvalarını ifade eder. SPF’yi kullanabilmek için fiber optikten ya da bakırdan malzemeler gerekir. Genel olarak, SPF modül farklı kullanım amaçları için özel yapılara sahip bir şekilde karşınıza çıkar. Bu çeşitler multi mode, single mode one pair, single mode bidirectional olmak üzere üç farklı şekilde tasarlanır.

Tüm SPF çeşitleri fiber optik bağlantının sağlanabilmesi için özel olarak hazırlanır. SPF sayesinde ışık üzerinden taşınan sinyaller elektriksel akım yolu ile sinyallere dönüştürülür. SPF modül ise elektriksel iletinin ışık sinyali şeklinde amaca uygun hale gelmesini sağlar. Sinyal taşıma işlemleri için SPF modül gerekli bir adım olarak bilinir.

SPF ile işlem yapılabilmesi için bazı materyallerin standart olarak bulunması gerekir. Bağlantı sağlanabilmesi için fiber modül ve modül altyapılara gereksinim vardır. SPF modül sayesinde fiber kullanımı daha yaygın ve pratik bir hal almıştır. Bu modüller sayesinde fiber kabloların cihazlara giriş boyutları daha minimal bir şekilde karşınıza çıkar.

Günlük hayatta birçok nedenden dolayı hızlı ve etkin iletişim büyük önem taşır. SPF modül desteği sayesinde hızlı bir iletim ağına sahip olabilirsiniz. SPF modüllerine bağlı olarak birden farklı fiyat seçeneği ile karşılaşabilirsiniz. Kullanım alanı ve şekline bağlı olarak en uygun SPF modülüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

SPF Modül Çeşitleri

SPF Multimode: SPF modül seçiminde kullanılacak alan büyük bir öneme sahiptir. 50-125 km aralığında kabloya ulaşan SFP, daha fazla alanda çekim desteği sunar. SFP modül ile en fazla 550 metre mesafeye kadar çekim gücü alabilirsiniz.

SFP Single Mode: Bu modülde çift fiber desteği bulunduğu için biri alış diğeri veri gönderimi için kullanılır. SFP single mode seçeneğinde 1310 nm ve 1550 nm olarak iki dalga boyu vardır. İki farklı dalga boyunda iletişim kurabilmek için belli bir mesafe aralığı sağlanmalıdır.

Bildirectional SFP: Bildirectional SFP sisteminde ters simetri karşınıza çıkar. Buna göre alınan ve verilen frekansların ters simetri olarak işaretlenmesi gerekir. Bildirectional SFP ile elektriksel ileti ışık sinyaline çevrilir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan