Sunucu Nedir? Sunucu Türleri Nelerdir?

Sunucu Nedir? Sunucu Türleri Nelerdir?

Sunucu, verilerin bilgisayar ağları üzerinden kullanıcı erişimine açık olarak barındırdıkları bilgisayar sistemine verilen isimdir. Sunucular en temel anlamı ile kullanıcıların verilere online bir şekilde ulaşmasına olanak sağlar.

Sunucular genelde fiziksel bir cihaz olarak bilinir. Ancak sunucu cihazların çalışabilmesi için çeşitli yazılım desteklerine ihtiyaç duyulur. Birçok internet kullanıcısı için güvenlik ve kesintisiz deneyim her zaman ön plana çıkar.

Sunucular güvenli veri alışverişi ve kesintisiz hızı ile kullanıcı beklentisine kolayca uyum sağlar İstikrarlı performansı ile dikkatleri üzerine çeken sunucular gelişmiş özellikleri ile kullanıcılara ulaşır. Özel soğutma yapısına sahip olan sunucular sayesinde aşırı kullanımlardan doğabilecek ısınma sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Sunucular farklı amaçlara hizmet ettiği için çeşitli türlerle karşınıza çıkar.

Veritabanı Sunucusu (Database Server)

Veri tabanı sistem yönetimine, depolama ve alma işlemlerine veritabanı sunucusu adı verilir. Veri tabanı sunucusu cihazların isteklerine cevap vererek seçtiğiniz aramaları yapar ve sonuçlar sunar.

Dosya Sunucusu (File Server)

Dosya sunucuları diğer bilgisayara kullanılmak üzere sunulan dosya ve verilerin yer aldığı sistemdir. Dosya sunucu sistemi sayesinde aynı ağ üzerinde yer alan tüm istemciler kullanım sağlayabilir. Buna göre, aynı ağdaki istemcilerin kullanılabilir hale getirdiği belge, dosya ve benzeri verileri depolama yetkisine sahip olur.

DNS Sunucusu (DNS Server)

DNS sunucuları denildiğinde birçok kullanıcının aklına domainler gelir. DNS sunucusu temel anlamda domainleri ve buna karşılık gelen IP adreslerini barındırır. Yani adres çubuğunda bulunan alan adını IP adresine dönüştürür.

Uygulama Sunucusu

Bu sunucu sistemi uygulamaların düzenli bir şekilde çalışabilmesi için tasarlanmıştır. Web uygulamalarını çalıştırmak ve yazılım güncellemelerini sağlamak başta olmak üzere pek çok işlemde bu sunucu türü kullanılır.

Online Oyun Sunucusu (Game Server)

Adı ile uyumlu olan bu sunucu türü oyunların erişime açılmasını sağlayan harici bir sistemdir. Xbox Live ve Playstation gibi oyun sürücülerinde karşınıza çıkabilir.

Proxy Sunucu (Proxy Server)

Proxy sunucusu, web sunucu ile harici bir sunucu arasındaki bağlantıların paylaşılabilir olmasını sağlar. Aynı zaman iki sunucu arasındaki performans artırmak için de tercih edilir.

VPN Sunucusu (VPN Server)
VPN hizmetlerini ve sunmak için tasarlanan hem fiziksel hem de sanal olarak kullanılan bir sunucu hizmetidir. VPN istemcilerinin güvenliğini sağlamak için özel bir donanım ve yazılım kullanılır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan