Sunucuda HDD Kullanımı

Sunucuda HDD Kullanımı

Her bilgisayarda standart olarak bulunan birçok donanım ve depolama seçeneği bulunmaktadır. Günümüz şartlarında ise HDD olarak bilinen depolama birimleri yerlerini daha güncel ve hızlı olan seçeneklere bırakmıştır. Harddisk bilgisayarınızda bulunan tüm verilerinizi depolamayı ve saklamayı kolay hale getirmektedir.

Server ise Türkçe adı ile sunucu olarak bilinmektedir. Sunucular, bilgisayar kullanıcılarının erişim sağlayabileceği açık kaynakları oluşturur. Server hizmeti hangi alanda sağlanıyorsa o şekilde adlandırılır. Bu nedenle de internet sitesinin web sağlayıcısı konumundaki sisteme web server adı verilmektedir.

Bilgisayar sistemlerini kolay ve etkin bir şekilde kullanmanıza olanak sağlayan server HDD’ler pek çok çeşitleri ile karşınıza çıkmaktadır. Genel olarak, harddisk cihazlar görevine ve üretim teknolojisine göre farklı türlere ayrılmaktadır. Bu üretim amacına bağlı olarak size sunulan HDD’ler farklı özellikler taşıyabilmektedir.

Günümüzde oldukça eski bir teknoloji olarak kabul gören ve kullanılmayan harddisk teknolojisine IDE adı verilmektedir. Mac bilgisayarlarda geniş yer kaplayan SCSI teknolojisi genel olarak kullanılan harddisk modellerinden biridir.

Server HDD seçimi yaparken kullanıcının öncelikle kullanım amacını belirlemesini önceliklidir. Çünkü, amacının dışında aldığınız server harddisk ile amacınıza ulaşamamanız mümkün olmaktadır. Özellikle, kapasite kısmı kullanıma alanınız için önemli ise ürün üzerinde yer alan değerleri incelemeniz önerilmektedir. Bunun için server HDD alırken okuma ve yazma değerlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Server teknolojisi bir bilgisayar sisteminin en değerli parçaları arasında değerlendirilmektedir. Özellikle, web sitede kullanılan server çeşitlerinde üst düzey teknoloji ve güvenlik daima ön plana çıkmaktadır.

Server HDD Çeşitleri Nelerdir?

Server ve HDD genellikle kullanım amaçlarına göre farklı teknoloji fırsatları sunan bir sisteme sahip olmaktadır. Bu nedenle kullanım alanlarının artılarının yanı sıra teknolojik artılarını de bilmek önemlidir. Böylelikle server HDD seçiminiz daha kolay bir hal alacaktır. Bir server ya da HDD satın almadan önce çeşitleri ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmanız önerilmektedir. Genel olarak HDD çeşitleri üç farklı gruba ayrılır. Bunlar, PATA, SCSI ve SATA şeklinde sıralanabilir.

PATA: IDE olarak bilinen PATA, en eski harddisk teknolojisi kabul edilmektedir. Bu nedenle, günümüzde pek kullanılmamaktadır.

SCSI: Mac bilgisayarlar SCSI versiyonu kullanmaktadır. SAS bağlantısının da yardımıyla çok daha gelişmiş bir deneyim sağlayabilmektedir.

SATA: PATA teknolojisinden sonra ortaya çıkan bir sistem olmaktadır ve günümüzde yaygın olarak kullanılan bir sistem olmaktadır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan