USB Hub Nedir? Ne İşe Yarar?

USB Hub Nedir? Ne İşe Yarar?

USB bağlantı yöntemleri birçok avantajı ve kolaylığı beraberinde getiren bir sisteme sahiptir. Günlük hayata pratiklik kazandıran USB hub sayesinde pek çok bağlanma ve bilgi alışverişi gerçekleştirilir. Bilgisayar kullanıcıları açısından USB hub desteği ayrı bir önem taşır. Farklı kullanım amaçları için USB hub desteği gerekebilir. Modern ve yenilikçi bir tasarım sunan USB hub ile birçok işlem daha kısa sürede yerine getirilebilir. USB hub, tek bir USB girişi kullanılarak birden fazla USB aracının bağlamasına imkân tanır.

Genel anlamda USB hub ile standart USB’ler özelliklerin yanı sıra tasarımıyla da farklı bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Bunun yanı sıra göbek kısmı standart bir USB ile aynı yapıdadır. Benzer özellikler bulunsa de tercih edilen USB hub sistemine göre USB kapısının sayısında değişiklik görülebilir. USB hub olarak bilinen bu teknoloji piyasada USB çoklayıcı olarak adlandırılır.

Görüntü itibariyle USB hubların üzerinde 4 port bağlanacak şekilde girişlere yer verilmiştir. Bu noktada kullanıcıların USB hub tercihinden amaç ve kullanım sıklığı gibi detayları belirlemesi gerekir. Buna göre standart bir 4 port ya da daha fazla bağlanma sunan port sayısı tercih edebilirsiniz. USB hub sisteminin kullanıcıya sunduğu avantajların başında tek bir aparat ile daha fazla USB girişi yer alır.

Standart olarak USB hub üzerinde genel özellikleri ve diğer detayları bulunur. Kullanım alanına uygunluğunu önceden anlamak için USB hub özellik ve donanımlarını inceleyebilirsiniz. Özellikle hız konusunu önemsiyorsanız USB hubların versiyon ve model gibi detaylara göre farklı hızlar sunduğunu bilmenizde fayda var. USB 1.1 versiyonu ile 12 Mbit/saniye, USB 2.0 versiyonuyla ise 80 Mbit/saniye hızında çalışma elde edilebilir.

USB Hub Nasıl Çalışır?

USB hub temel çalışma prensibi gereği ile bilgisayar enerjisi ile aktif hale gelir. Ana bilgisayarın enerjisi açıldığında aynı zamanda USB hub devreye girmektedir. USB hub bilgisayarda aktif hale geldikten sonra gerekli kontrolleri yaparak cihaz için bir adres tanımlaması gerçekleştirir. Liste yaparak veri transferi işlemlerini ve isteğini gerçekleştirir.

USB hubları veri aktarımı ve daha birçok kontrolü sağlamada etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Erişilebilir bant genişliğine sahip olan USB hub çerçevelere bölerek ana bilgisayar üzerinden gereken kontrolleri gerçekleştirir.

The post USB Hub Nedir? Ne İşe Yarar? appeared first on .

Yorum Yap
0 Yorum yapan