VoIP ve IP Telefonu Arasındaki Fark Nedir?

VoIP ve IP Telefonu Arasındaki Fark Nedir?

VoIP en basit ifade ile internet üzerinden sesli görüşme yapmanıza olanak sağlayan IP tabanlı bir sistem olarak tanımlanabilir. VoIP adlandırması Voice Over Internet Protocol kelimelerinin kısaltılması ile meydana gelmiştir. Küçük ve büyük çaplı kullanımlara uyum sağlayan bu teknoloji özellikle büyük kurumlar için çeşitli kolaylıklar sunar. VoIP teknolojisini kullanarak iletişimi çok daha etkin ve hızlı hale getirebilirsiniz.

Gelişmiş bir yöntem olan VoIP, ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanılan iletişim yöntemlerinden biridir. Maliyeti ve enerjiyi düşüren VoIP teknolojisi kurumlar açısından pek çok avantajı beraberinde getirir.

IP telefonu ise internetten ve ona bağlı herhangi bir donanımdan ya da uygulamadan faydalanmak için bir dijital telefon sistemi oluşturma yöntemidir. Bu sistemin en temel amacı üretkenliği artırarak iletişimi desteklemektir. Günümüzde geniş yer kaplayan VoIP sadece telefon görüşmeleri için bir dijital taşıma aracı olarak ifade edilebilir.

IP telefonu analog ses sinyallerini alarak dijital ses sinyallerine dönüştürmeyi sağlar. Daha sonra bu ses sinyallerini internet protokolü ile aktararak iletişimi gerçekleştirir. IP üzerinden yapılan ses iletimi sayesinde sabit ya da mobil telefonlar üzerinden iletişim kurulabilir. Düşük bütçeli ve uygun fiyatlı aramalar için IP telefon teknolojisi gereken desteği sağlar.

VoIP ve IP Telefonunun Avantajları

VoIP teknolojisi ile iş iletişimine düşük bir bütçe ayırarak etkin bir deneyim elde edebilirsiniz.

VoIP telefon sistemi ile IP telefonları birbirine bağlı olarak işlem yapmaya imkân tanır.

Geleneksel telefon yöntemlerine kıyasla VoIP ve IP telefonları kurmak çok daha kolaydır. IP telefonlarını Ethernet hatları üzerinden kurumsal ağa bağlayabilir ve kullanıma başlayabilirsiniz.

Gelişen VoIP ve IP teknolojisi ile birlikte artık sesler çok daha net bir şekilde duyulur. VoIP sağlayıcıların sunduğu HD ses kalitesi sayesinde çok sayıda protokol ve kodek sizinle olur.

Hızlı ve istikrarlı bir internet sağlayıcısına sahip olduğunuz sürece VoIP teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmaya devam edebilirsiniz.

IP telefonlar sayesinde kurumlarda geniş yer kaplayan sabit hatlara ihtiyaç kalmaz. Bu teknolojiyi kullanarak akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden ofisinize ait telefonu yönlendirebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan