Windows 10 Yedekleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda yeterli alan olmadığında, alan açmak için birçok dosyanızı yedekleyerek silmek isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, pek çok veriyi yedekleyerek saklamayı tercih eden kullanıcılar da vardır. Bazı durumlarda, istenmeden yaşanan dosya problemleri ile karşılaştığınızda geri getirme işlemlerine ihtiyaç duyarsınız. Bilgisayarınızda yer alan birden farklı yöntemi kullanarak, tüm dosyalarınızı kolayca yedekleyebilirsiniz.

Windows 10, gelişmiş yedekleme seçenekleri sayesinde, bu işlemi basit ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak sağlar. Verilerinizi kullanım şekli ve sıklığınıza göre, size en uygun yedekleme yöntemine Windows 10 üzerinden ulaşabilirsiniz. Windows 10, tüm yedekleme işlem ve araçlarını ücretsiz bir şekilde kullanıcı deneyimine sunar. Bu sayede, çoklu verilerinizi pratik yöntemlerle yedekleyebilirsiniz.

Dosya Geçmişi ile Yedekleme

Windows 10 kendi bünyesinde yer alan dosya geçmişi ile birçok veriyi kolayca yedeklemenizi sağlar. Dosya geçmişi ile yedekleme yönteminde kişisel dosyalarınızı tarayarak, yedekleme işlemini daha hızlı bir şekilde halletmeniz sağlanır. Dosyalarınızın çokluğuna ve kullanım şeklinize göre birçok veriyi dilediğiniz zaman dilimine ayarlayarak yedekleme işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlem için öncelikle dosya geçmişi yedeklemeyi etkin hale getirmeniz gerekir. Windows ayarlar üzerinden yedekleme kısmına gelerek altta çıkan “Dosya geçmişini kullanarak yedekle” seçeneğini aktif hale getirin. Bu işlemi bir kez yaptıktan sonra otomatik olarak dosyalarınız sistem tarafından yedeklenir.

Sistem Görüntüsü Oluşturarak Yedekleme

Yedekleme işlemi, birden farklı yöntem ve araç seçeneğini bir arada kullanmanızı sağlar. Sistem görüntüsü oluşturarak yapılan yedekleme işlemi de bunlardan biridir. Yedekleme yaparken bazı dosyaları seçmek yerine, tüm sistemi etkileyen bir araca sahip olmak isteyebilirsiniz. Sistem görüntüsü sayesinde, bilgisayarınızı baştan aşağı yedekleyerek, daha sağlam sonuçlar elde edebilirsiniz. Bazı durumlarda sabit disk dosya kayıpları büyük sorunlara neden olabilir.

Sistem görüntüsü oluşturma aracı sayesinde bu kaybı en aza indirebilirsiniz. Birçok ayrıcalık sunan sistem görüntüsü yöntemi, aynı zamanda bazı dezavantajları da beraberinde getirir. Yedeklenen dosya boyutu arttığı için kullanacağınız harici diskin boyut olarak daha yüksek olması gerekir.

Etkili çözümler sunan sistem görüntüsü yedekleme işlemi için kullanacağınız harici diske belli bir bütçe ayırmanızda fayda var. Bir diğer dezavantajı ise sistem görüntüsü yönteminde tüm dosyaları yedeklediği için bu işlem daha fazla zamana neden olacaktır.

https://vardata.com.tr

Yorum Yap
0 Yorum yapan