WLAN Nedir? Ne İşe Yarar?

WLAN Nedir? Ne İşe Yarar?

WLAN, Wireless Local Area Network-Kablosuz Yerel Ağ olarak tanımlanır. Bu sistem sayesinde iki ya da daha fazla mobil istasyon standart ağ protokollerini kullanarak iletişim kurabilir.

WLAN sayesinde aralarında fiziksel olarak yakın bir mesafe bulunan bilgisayarların aynı ağ üzerinde birleştirmek mümkün hale gelir. Buna göre, WLAN ile aynı ağ üzerinde birleşen bilgisayarlar kolay bir şekilde veri alışverişi gerçekleştirebilir. Bu yapılan veri alışverişine yerel ağ bağlantısı adı verilir.

Bilgisayarlar arası alışverişi kolaylaştıran WLAN sayesinde bilgi alışverişi, veri iletimi, elektronik posta gibi birden farklı işlemi yerine getirebilirsiniz. Aynı ağ üzerinde birleşen bilgisayarlara sunulan bağlantı serverler üzerinden gerçekleştirilir. Genel olarak bu ağ üzerine CAT5’ e benzeyen kablolar bulunur. Bunun yanı sıra, kablosuz birleşmelere izin veren modemler aracılığıyla da WLAN sisteminden faydalanabilirsiniz.

Çalışma ortamlarında aynı ağ üzerinden yapılan veri alışverişleri geniş bir yer kaplar. Çalışma alanına hızlı ve etkili bir şekilde destek sunan WLAN ile birçok bilgisayar aynı ağ üzerinden kolayca işlem yapabilir.

WLAN Bağlantısının Özellikleri Neler?

Genel olarak, WLAN sistemi birçok bilgisayarın aynı ağ üzerine bağlanıp işlem yapması prensibine dayanır. Bunun yanı sıra, WLAN ile kullanıcılara sunulan belli başlı özellikler vardır. WLAN bağlantısına ait özellikleri aşağıda görebilirsiniz.

WLAN fiziksel olarak yakın olan cihazları birbirine bağlatır.

Yerel hizmetlere sürekli olarak bağlanılması için gereken desteği sunar.

WLAN sınırlı bir bölgede çalışır.

Yüksek bant genişliğine sahip kablolarla iletişim kurulur. Bunun yanı sıra, modem desteği sunan seçenekler de vardır.

WLAN Bağlantısında Program Gerekli Midir?

Yakın bilgisayarların aynı ağ üzerinde işlem yapmasına imkân tanıyan WLAN bağlantısı çalışma ortamında geniş bir yer kaplar. Yerel ağ üzerinden işlem yapmak isteyenlerin çoğu, bunun için herhangi bir program gerekli midir sorusuna yanıt bulmak ister.

WLAN sistemi üzerinden veri alışverişi yapmak için ağınıza herhangi bir program desteği kurmanız gerekmez. Windows işletim sistemlerinde yer alan standart bir program desteği sayesinde ağ üzerinden alışveriş yapmak için ek bir işleme ihtiyaç duymazsınız.

Yorum Yap
0 Yorum yapan