Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yazıcılar günlük hayatı kolaylaştıran cihazlardan biridir. Elektronik ortamdaki bilgilerin kâğıda basılmasını sağlayan yazıcılar farklı özellikleri ve baskı tekniklerini beraberinde getirir. Yazıcılar kartuşlu, lazerli ve nokta vuruşlu baskı teknolojileri ile kullanıcı karşısına çıkar. Bir bilgisayardaki belge ve görsellerin belge olarak çıkarılmasını sağlayan yazıcılar günlük hayatı kolaylaştıran cihazların başında yer alır. Dijital bir makine olarak karşınıza çıkan yazıcıların türüne göre elde edilen çıktı kalitesi değişiklik gösterebilir.

Yazıcı satın alırken her kullanıcı beklentisine en uygun seçeneğe ulaşmayı ister. Özellikle kullanım amacına uygun bir yazıcı seçmek için öncelikle yazıcının özelliklerini iyi bilmek gerekir. Hangi tür yazıcı alacağınıza karar veremiyorsanız alışverişten önce beklentinize uygun seçenekleri listeleyebilirsiniz.

Yazıcı seçiminde kullanım miktarı da etkin rol oynar. Bu nedenle yazıcıyı kullanma sürenizi belirleyerek ürün tercihi yapmanız gerekir. Özellikle yazıcıyı sürekli olarak kullanmayı amaçlıyorsanız tonerli seçeneklere yönelmeniz daha doğru olacaktır. Tonerli yazıcılar yapısı gereği seri basımlar için ideal özelliklere sahiptir.

Daha az baskı almayı amaçlıyorsanız sizin için en ideal olanı kartuşlu yazıcılardır. Bunun yanı sıra yazıcıyı fotoğraf türü şeyleri basmak için kullanacaksanız yine kartuşlu olan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Kartuşlu yazıcılar arasında seçim yaparken iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Özellikle tercih ettiğiniz kartuş modelinin piyasada kolay bulunması ve fiyatının uygun olması son derece önemlidir. Kablosuz ağ ya da bluetooth bağlantılı bir yazıcı alarak çok daha fonksiyonel bir ürün deneyimine ulaşabilirsiniz.

Yazıcı Türleri

Yazıcılar kullanım amacına ve alanına göre farklı özellikler sergileyebilir. Bu noktada yazılar birden fazla türü beraberinde getirir. Yazıcı türlerini ve özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Kartuşlu (Mürekkep Püskürtmeli) Yazıcılar

Kartuşlu yazıcılar bir başka deyişle inkjet yazıcıların baskı malzemesi olarak kullanılır. Bu yazıcı türü tonerli yazıcılara göre daha uygun fiyat seçenekleri sunar. Kartuşlu bir yazıcının en önemli özelliği tonerli yazıcıya kıyasla daha yüksek kaliteli bir resim baskısı vermesidir. Sürekli olarak yazıcı ihtiyacı olmayan kullanıcılar için kartuşlu modeller ideal özellikler sergiler. İhtiyaç halinde kullanılacak olan yazıcılar için üst düzey özellikler aramıyorsanız kartuşlu modeller yeterli olacaktır.

Lazer (Tonerli) Yazıcılar

Lazer yazıcılar daha çok tonerli yazıcı adıyla bilinir. Kartuşlu yazıcıya göre daha pahalı olan lazer yazıcılar yüksek baskı yapma özelliği sunar. Lazer yazıcılar günlük kullanımda geniş yer kaplayan ve uygun maliyetli olan seçeneklerin başında gelir. Dolum yapılabilen lazerli yazıcıları tercih ederek tekrar tekrar kullanım sağlayabilirsiniz. Bu sayede lazerli yazıcılarla iş ortamında yoğun baskı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan